Home » Outsourcing a franchising » ČAF – FRANCHISING JE PODNIKÁNÍ S MINIMÁLNÍM RIZIKEM
Outsourcing a franchising

ČAF – FRANCHISING JE PODNIKÁNÍ S MINIMÁLNÍM RIZIKEM

„Vstoupit do ověřené franšízové sítě je méně rizikové a odpadá tak počáteční nejistota. A navíc nebude podnikatel nikdy na vše sám. Zázemí tuzemské nebo nadnárodní značky mu poskytne podporu před zahájením spolupráce a především v průběhu jejího trvání,“ říká Petra Ritschelová, výkonná ředitelka České asociace franchisingu.

Důležitým aspektem při rozhodování podnikatele zda vybranou franšízu koupit je bezpochyby i návratnost vložené investice:

  • Až u poloviny franšízových systémů (43 %) se investice podnikatelům vrátí do dvou let.
  • Do čtyř let od nákupu licence se pak investorům vrátí peníze u 81 % franšízových sítí.
  • Jen asi u pětiny trvá návratnost vloženého kapitálu více než čtyři roky.

Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který uveřejnila Česká asociace franchisingu (ČAF) v nově vydané publikaci Franchising v České republice mapující český franšízový trh.

Franšízing je cílen na malé až středně velké lokální podnikatele, kteří berou v potaz zázemí silné značky a uvědomují si, že zavedený prověřený systém dokáže vzdorovat konkurenčnímu prostředí a ekonomické krizi.

Rychlá návratnost
Franšízové systémy se tak podle údajů samotných franšízorů řadí k investicím s velmi rychlou návratností. Tomu také odpovídá zvyšující se zájem o podnikání formou franšízingu. „Franšízing je cílen na malé až středně velké lokální podnikatele, kteří berou v potaz zázemí silné značky a uvědomují si, že zavedený prověřený systém dokáže vzdorovat konkurenčnímu prostředí a ekonomické krizi,“ dodává Petra Ritschelová. Jak vyplývá z aktuálního Franchising reportu, který u nás každoročně vydává poradenská společnost PROFIT system, funguje v České republice v současnosti zhruba 250 franšízových konceptů. Na konci roku 2014 jich bylo 246, což představovalo meziroční nárůst o 12 procent. Vzrostl také počet podnikatelů, kteří podnikají pod zavedenými značkami. Na konci roku 2014 jsme mohli v tuzemsku najít téměř 5300 franšízantů.

Podpora podnikání
Menších franšízových sítí, které mají do 15 poboček, je v Česku více než polovina z více než 240 franšízových systémů působících na našem trhu. ČAF se chce více zaměřit na podporu právě těchto začínajících systémů. Toto bylo impulsem k výraznému snížení poplatků pro vstup do Asociace (ČAF). Nově je příspěvek odstupňován podle počtu franšízových poboček. Do devíti poboček činí roční příspěvek 9 tisíc Kč, do 14 poboček pak 18 tis. Kč. Pro koncepty s více než 15 franšízovými pobočkami pak poplatek zůstává na 36 tis. Kč za rok. ČAF chce touto změnou zahájit spolupráci s více franšízovými koncepty, pro které byl stávající poplatek příliš vysoký.

Posláním Asociace je sdružovat na národní úrovni zástupce tuzemských a zahraničních franšízových řetězců. Členy jsou tak nejen nadnárodní franšízové řetězce, ale i menší tuzemské systémy.

Další článek