Domovská stránka » READY MADE SPOLEČNOSTI Z POHLEDU ADVOKÁTA
Podnikání

READY MADE SPOLEČNOSTI Z POHLEDU ADVOKÁTA

Prověřuj
Při výběru ready made společnosti je vhodné vybírat takového poskytovatele, který nabízí reference, ověření atp. Neboť u společnosti se může projevit řada vad, které místo ulehčení startu podnikání zájemci o ready made společnost spíše přidělají vrásky na čele. Příkladem může být opomenutá registrace u správce daně, nepodávání daňových přiznání, nezakládání účetních závěrek do sbírky listin obchodního rejstříku, nesplacený základní kapitál a s tím spojené ručení společníků za dluhy společnosti ale i skryté dluhy společnosti atp.

Čím méně společníků bude v nové společnosti a čím více si mohou noví společníci důvěřovat, tím bude RMS vhodnější.

Vhodnost
Co se týče vhodnosti ready made společností pro případné zájemce, lze z jejich povahy odvodit několik kritérií, podle kterých mohou váhající budoucí společníci zvážit jejich nákup.
Čím méně společníků bude v nové společnosti a čím více si mohou noví společníci důvěřovat, tím bude RMS vhodnější. Nevhodně nastavené podíly a základní verze společenské smlouvy mohou v případě rozporů mezi společníky společnost paralyzovat, a přestože se lze na základě zákona domoci soudního zásahu, tento nepřichází obvykle včas a ztracené zakázky již společnosti nikdo nevrátí. V případě většího počtu společníků a menší důvěry mezi nimi je již vhodné, aby společenskou smlouvu připravoval advokát se zkušenostmi z korporátního práva, ještě lépe se zkušenostmi s korporátními spory.

Jednočlenná společnost
U jednočlenné společnosti nahrazující živnostenské podnikání, kde nelze předpokládat rozbroje mezi společníky není problém základní předpřipravená ready made společnost, jejíž úprava se řídí zákonem o obchodních korporacích. O takové společnosti bude zpravidla největší zájem.
Zajímavou alternativou pro náročné zákazníky může být i evropská společnost (SE), jejíž vnik administrativně i právně poměrně složitější, než je tomu u „obyčejných AS a SRO“.

Další článek