Home » Smart business » MAREK EBEN: TRÉMOU TRPÍM DODNES
Smart business

MAREK EBEN: TRÉMOU TRPÍM DODNES

Trpíte trémou při moderování v přímém přenosu? Nelepší se to s věkem a zkušenostmi?
V to jsem doufal. Ale bohužel, musím říct, že se to nelepší. Když děláte první přímý přenos, sice nemáte zkušenosti, ale také od vás nikdo nic nečeká. Divák je jenom zvědavý a jako nováčkovi vám leccos odpustí. I kritika bývá benevolentnější. Všichni jsou vlastně rádi za každou novou tvář, která se v tom malém českém showbyznysu objeví. Když to pak děláte podesáté, sice máte mnohem větší zkušenosti, ale zato už od vás mnohem víc očekávají, což vás taky svazuje.

Jste podobně nervózní, když si zvete nějakého hodně váženého hosta Na plovárnu?
No jistě. Plovárna se přímému přenosu z velké části podobá, když si pozvete opravdu velkou hvězdu, nedají vám hodinu času. Dají vám 28 minut, i míň. Třeba Sting jen dvacet. A věděli jsme, že nemůžeme vystřihnout vůbec nic, abychom se vešli do požadované stopáže. Takže to jsou pak nervy.

Jste člověk mnoha řemesel. V seriálu Poste restante se dokonce objevujete jako rapující kreslená postavička.

„Pořad na Plovárně se přímým přenosům z velké části podobá, když si pozvete opravdu velkou hvězdu, nedají vám hodinu času, ale třeba 28 minut i méně.“

To je pravda, já jsem ale rap nikdy nedělal. Trochu se i bojím tomu tak říkat, protože si myslím, že to asi žádný rap není. Myslím, že rapperům se musí, když to slyší, kudla v kapse otvírat. Spíš jde o takovou hru na rap.

Navenek nicméně skutečně působíte jako prototyp anglického gentlemana. Máte to v genech, nebo je to dáno výchovou?
Částečně to výchovou určitě bude, protože my ji měli docela přísnou. Když se podívám na dnešní děti a na to, co jsme si mohli dovolit my. Občas, když slyším, co děti mých kamarádů řeknou rodičům – to bych ji i držel ale v příští vteřině!

Máte image slušňáka, který nepoužívá sprostá slova. Pavel Nový vás dokonce jednou nachytal ve skryté kameře, když vám „ukradl“ z auta motor, a stejně jste žádné neřekl.
To je náhoda, věřte mi. V každém rozhovoru se snažím poctivě upozorňovat na tento fakt: není pravdou, že by Eben nepoužíval sprostá slova. Používám je. V některých situacích dokonce velmi rád a nemám s tím vůbec žádný problém. Že bych byl takhle přešlechtěná rasa, to tedy fakt nejsem.

Třeba trochu plete i fakt, že jste vždycky elegantně oblečený. Já si vás například vůbec neumím představit v teplákách.
Ale úplně běžně! Mám takové chalupové kalhoty, dokonce několikery, fleecovou mikinu z Ypsilonky, kterou mám asi deset let a moje žena ji nenávidí, a v té na chalupě chodím. V civilu byste mě z devadesáti procent viděl ve svetru, a ne v saku.

Další článek