Home » Smart business » NEBOJTE SE INVESTOVÁNÍ
Smart business

NEBOJTE SE INVESTOVÁNÍ

Možná proto se někteří obávají, že investování je něco ohromně složitého, čemu může porozumět jen hrstka vyvolených. A nejspíš i proto je běžný bankovní účet stále jedním z nejčastějších a nejběžnějších způsobů ukládání peněz v České republice. Možností, jak bojovat s inflací a zhodnotit své peníze je přitom daleko víc – a nemusíte být zrovna investiční profesionál, abyste jich mohli využít.

Zejména pro začínající investory, hledající rozumný kompromis mezi rizikem a možným výnosem, je pravidelné investování více než vhodné.

Máte měsíčně k dispozici pětistovku? Pravidelně ji investujte!

Dnes už neplatí, že investovat může jen ten, kdo má k dispozici desetitisícové částky. Investovat pravidelně (například měsíčně) můžete už se vstupní částkou v řádu několika stokorun. Zejména pro začínající investory, hledající rozumný kompromis mezi rizikem a možným výnosem, je pravidelné investování více než vhodné. Objektivně totiž přispívá ke snížení rizika špatného načasování vstupu na trh. Jako investor nečekáte na nejvhodnější okamžik k investování, ale prostě nastavíte trvalý příkaz.

A proč s investováním začít co nejdříve?

Určitě i kolem vás se v poslední době točí ve všech pádech skloňovaná penzijní reforma a její pilíře. Přijmeme-li jako fakt, že nám jednou pomohou především naše vlastní peníze, nastupuje relativně snadná matematika: Váš věk děleno třemi. Tenhle jednoduchý výpočet Vám napoví, kolik procent svého čistého měsíčního příjmu je rozumné si podle finančních expertů odkládat na období, kdy už nebudeme produktivní. Čím dříve začneme, tím méně nás finanční příprava bude „bolet“. Nevíte-li si rady jak začít, nebojte se zeptat finančních odborníků.

Při sestavování investičního portfolia je vždy potřeba zvážit účel, dobu, na jakou chcete své peníze investovat a jaké riziko jste ochotni podstoupit, respektive, jaký výnos očekáváte.

Na co se zaměřit, když jako investor začínám?

Při sestavování investičního portfolia je vždy potřeba zvážit účel, dobu, na jakou chcete své peníze investovat a jaké riziko jste ochotni podstoupit, respektive, jaký výnos očekáváte. Každý investor má jiné investiční cíle a svoji roli při výběru finančních produktů hraje také věk a s ním související investiční horizont.

Jakou investiční strategii zvolit?

Z dlouhodobého hlediska je stále zajímavá investice do rizikovějších aktiv (např. do akciových fondů). Pro konzervativní investory mohou být v současné situaci na dluhopisových trzích východiskem flexibilní dluhopisové strategie, dluhopisy s vysokým výnosem nebo například firemní dluhopisy rozvíjejících se trhů.

Kdo mi pomůže sestavit portfolio, když si sám netroufám?

Využijte podílových fondů. Výhodou takové investice je široký výběr investičních strategií a sestavení portfolia podle cílů a povahy investora. Podílový fond nabízí již hotové portfolio cenných papírů – nemusíte se sami rozhodovat, které akcie a dluhopisy nakoupit. Běžné portfolio může zahrnovat i několik stovek různých cenných papírů, což je pro drobného investora, pokud by je chtěl nakupovat samostatně, jen těžko dosažitelné. Kromě rozložení investičního rizika je nespornou výhodou i fakt, že zpravidla každý den víte, jakou hodnotu má Vaše investice a v případě zpětného odkupu máte peníze bez zbytečného odkladu na svém účtu. Na druhé straně je potřeba si uvědomit, že investice do podílových fondů může v čase kolísat (v závislosti na typu zvoleného fondu), a pokud se nejedná přímo o „garantované“ fondy, není předem zaručen žádný výnos.

Další článek