Domovská stránka » Ženy v businessu » LUCIE VAN KOTEN: UDRŽITELNOST JE ŽIVOTNÍ STYL
Odpovědná budoucnost

LUCIE VAN KOTEN: UDRŽITELNOST JE ŽIVOTNÍ STYL

Foto: Silky Gang archiv

Lucie van Koten – BIO blogerka, PR manažerka. Fandí udržitelnosti, minimalismu a stará se o propagaci firem, které by měly být vidět: firem s přírodní a BIO kosmetikou, s nadčasovou udržitelnou módou i zero-waste projektům. Od roku 2010 píše blog Život podle Lucie, v roce 2018 jí vyšla i stejnojmenná kniha, o rok později pak kniha Krásná tvář propojující filosofii přírodní kosmetiky s jógou obličeje.

Udržitelnost není jen záležitostí používání recyklovaných materiálů, které má tak trošku ulevit našemu svědomí. Podstata udržitelnosti tkví v naší mysli. Jedná se o chování spotřebitelů, tedy nás všech, které má na naši planetu hlavní dopad. Ale nepodlehnout zbytečným nákupům, zvlášť když na naše vjemy denně útočí tisíce fotek či dobře zacílených reklam, je otázkou velmi pevné vůle. Mám pro vás dobrou zprávu – pevnou vůli si lze vypěstovat! 

Před mnoha lety jsem se rozhodla používat pouze přírodní kosmetiku. Bylo to čistě osobní rozhodnutí. Podobně jako když vás jednoho dne napadne, že auto necháte doma a raději budete chodit do práce pěšky, abyste nezatěžovali životní prostředí, a navíc prospěli vlastnímu zdraví. Uznávám, že tehdy byl trh s přírodní kosmetikou příliš malý na to, aby byl pro mainstream zajímavý. Pamatuji si však přesně ten bod zlomu, kdy veřejnost objevila celou filosofii udržitelnosti.

Z udržitelnosti se tak stala módní záležitost, se kterou málokdo z nás dokáže držet krok. Přitom zrovna udržitelnost není nic nového, alternativního či extrémního. Je to jen odklon od slepého konzumu. Po letech podnikání v oboru, kdy pomáhám lokální módě a značkám s přírodní kosmetikou, aby byly vidět a aby zákazníci pochopili jejich slow koncept, můžu říct, že mi nic nezměnilo život tolik, jako právě snaha o zodpovědnější přístup k životu. 

Snažím se nebýt pohodlná. Pohodlí a pohodlnost se často zaměňují, přitom mají docela jiný význam. Největší radost mívám z věcí, které si nekoupím a pokud mé marnivé srdce přeci jen po něčem zatouží – a ono touží, jsem žena parádivá – pečlivě hlídám materiály či složení. Hledám vintage kousky, procházím antiky i antikvariáty, nechávám opravit věci, které se opravit dají a kdybych byla jen trochu zručnější, určitě bych se stala švadlenkou. 

Foto: Martin Vítek

Proto nesouhlasím s tím, že udržitelnost je trend. Pro mě je udržitelnost životní styl, který by nás neměl nijak omezovat v životním standardu, naopak by jej měl zvyšovat. Už třeba jen tím, že jsme daleko odolnější vůči společenskému nátlaku, protože dobře víme, co (ne)chceme. 

Další článek