Skip to main content
Domovská stránka » Budoucnost průmyslu a výroby » LÍDR SVĚTOVÉHO TRHU S PROUDOVÝMI CVIČNÝMI LETADLY
ADVERTORIAL

Společnost AERO Vodochody AEROSPACE je největším leteckým výrobcem u nás a patří k nejstarším firmám svého druhu na světě. Ve své práci navazuje na letité jedinečné know-how, ale také spoluvytváří nové inovativní technologie.

Ing. Radka Černá

PR & Communications Manager
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. zastupuje celé letecké průmyslové odvětví České republiky. Udržuje a rozvíjí jedinečné know-how, díky němuž patří Česká republika mezi pouhých devět zemí na světě, které dokážou vyrobit letadlo od A do Z. V oblasti vojenských letadel je pak dlouhodobým partnerem mnoha světových vzdušných sil a má pevné postavení na trhu armádního výcviku a lehkých bojových letadel.

Nový proudový letoun L 39NG je špičkou českého leteckého průmyslu a jediný komplexní letecký systém, který se dnes v ČR vyrábí. Integruje v sobě ty nejmodernější technologie. Pro Aero je tak vizitkou českého leteckého průmyslu, který reprezentuje po celém světě. Komponenty pro tento letoun dodává 600 firem, přes 60 procent z nich jsou české. Sériová výroba s vysokou přidanou hodnotou je tak šancí i pro další domácí společnosti. Společnost Aero dělá vše pro to, aby z výroby L-39NG těžil celý český průmysl a profitovaly z něj i tisíce zaměstnanců ve výrobě i celém dodavatelském řetězci.

Zdroj: archiv AERO Vodochody

Rok 2023 byl pro Aero hned z několika důvodů významným. Po 20 letech byla zahájena sériová výroba letounu L-39NG a proběhl též úspěšný zálet prvního sériově vyrobeného kusu. Jedná se tak o historický milník v oblasti letectví. Aero též otevřelo nové vývojové centrum v Brně, které se zaměřuje na vývoj avionických systémů a interaktivního rozhraní dokumentace k cvičnému letounu L-39NG. Zahájilo také strategickou spolupráci s prestižními technickými univerzitami, kterou započala nová etapa v oblasti vědy a výzkumu a systematická spolupráce na řadě klíčových projektů.

Zdroj: archiv AERO Vodochody

Se společností VIKI – Defence Innovation Research Institute Nonprofit Ltd. podepsalo Aero prohlášení o záměru spolupráce. Cílem je společný výzkum, vývoj a podpůrné programy vzdělávání. Předmětem spolupráce je například vývoj vizualizace (rozšířená realita XR, virtuální realita VR, kokpit atd.), digitálního designu (digitální dvojče, umělá inteligence atd.) či bezpilotních letounů. Aero tak podporuje špičkový vývoj a zachování jedinečného know-how.

Next article