Skip to main content
Domovská stránka » Diverzita » DOKÁŽETE SE ADAPTOVAT NA ZMĚNY PRACOVNÍHO TRHU?
 • Diverzita

  DOKÁŽETE SE ADAPTOVAT NA ZMĚNY PRACOVNÍHO TRHU?

  Ve spolupráci s:
  HOLKY Z MARKETINGU LOGO
  FOTO: Holky z marketingu
  Ve spolupráci s:
  FOTO: Holky z marketingu

  Během několika příštích let dojte k revolučním změnám na trhu práce, který se nejen přeorganizuje, ale také zrychlí. Výhodu tak budou mít flexibilní vzdělaní lidé schopní adaptace. Co můžete udělat, abyste v této zkoušce uspěli?

  ANETA MARTINEK

  Co-Founder & CEO vzdělávací platformy #HolkyzMarketingu

  @an_martinek

  Podle studie Budoucnost českého pracovního trhu od BCG se struktura pracovního trhu do roku 2030 výrazně promění a trh se zrychlí. Přes 300 tisíc lidí tak přijde z důvodu zaniknutí jejich pracovních pozic o práci, ale zároveň vznikne přes půl milionu nových pracovních míst. Úspěšní budou ti, kteří se dokáží adaptovat na změny a učit se novým dovednostem. Často tak budou skloňována slova jako reskilling a upskilling.

  Jak tedy dále přemýšlet nad budoucností, kariérním posunem a osobním rozvojem?

  1. Vzdělávejte se celý život. Vzdělávání totiž nekončí vysokou školou. Příležitost je každý den a není lepší doba než teď. Podle průzkumu JobsIndex z roku 2021 vyplývá, že pouze polovina zaměstnanců je otevřena vzdělávání bez konkrétního stimulu. To pro úspěch nestačí.
  2. Koukejte se okolo sebe a nezabývejte se jen svým oborem. Pracujete teď v HR? Pokukujte třeba i po marketingových tématech nebo IT. Všeobecný přehled už je brán jako základ a pokud ho doplníte o znalosti z ostatních oborů, máte plusové body.
  3. Když už si vyberete vzdělávání, apelujte na to, aby bylo s praktickým přesahem a vše si budete moct vyzkoušet. Teorie je důležitá, ale bez praxe se čerstvě nabyté znalosti rychle ztrácí.
  4. Mnoho kvalitních kurzů je zdarma online a najdete mezi nimi i kurzy od světových kapacit. Jsou dostupné jako audioknihy, videa na YouTube nebo podcasty. Jen hledejte.
  5. Osvojte si digitální schopnosti. Od základního ovládání počítače po práci s daty. Data od BCG uvádí, že v roce 2030 budou digitální dovednosti potřeba u 90 % pracovních pozic. Nenechte si ujet vlak.

  Vzdělávání a osobní rozvoj jsou klíčem k úspěchu

  Štěstí přeje připraveným a pro téma vzdělávání a budoucnosti to platí dvojnásob. Stejnou váhu ale klaďte i na osobní rozvoj. Práce na svém sebevědomí, prezentačních nebo vyjednávacích dovednostech je něco, co vás podrží každý den.

  Sepište si, co vlastně chcete a jaké jsou vaše cíle. Krátkodobé i dlouhodobé. Je důležité vědět, co od života očekáváte, co vás baví a co vás naplňuje. Pak hledejte cestu, jak se k těmto cílům postupně přiblížit. Rozdělení cílů na menší kroky vám pomůže udržet se na vysněné cestě a poskytne vám pocit úspěchu poté, co dosáhnete jednotlivých kroků.

  Vytvořte si plán, který vám umožní vidět celkový obraz a zároveň se zaměřit na každý krok, který musíte udělat, abyste dosáhli svých cílů. Při dosahování cílů se může stát, že budete muset změnit svůj plán nebo svůj postup. Buďte otevření změnám a nebojte se flexibilně přizpůsobit. A pokud to nefunguje, snažte se najít příčinu neúspěchu a použijte ji jako příležitost ke zlepšení svého plánu a postupu.


  Seznamu akcí, které budeme v období květen až září pořádat:

  Next article