Skip to main content
Domovská stránka » Diverzita » IT JE SKVĚLÝ A PERSPEKTIVNÍ OBOR OTEVŘENÝ VŠEM. ŽENY V NĚM ALE STÁLE JEŠTĚ CHYBÍ
 • Diverzita

  IT JE SKVĚLÝ A PERSPEKTIVNÍ OBOR OTEVŘENÝ VŠEM. ŽENY V NĚM ALE STÁLE JEŠTĚ CHYBÍ

  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock
  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock

  V porovnání s ostatními evropskými státy se v České republice nejobtížněji zaplňuje každá otevřená IT pozice. Současně ale patříme k zemím s nejnižším procentuálním zastoupením žen v IT. Uniká nám tak přístup k talentu, který umí zbytek světa zapojit lépe než my.

  BARBORA BÜHNOVÁ

  Co-founding & Governing Board Member

  Czechitas

  Jsem vděčná, že jsem i přes své počáteční obavy do IT vstoupila, protože jsem si tento obor zamilovala. Mezi ženami ale stále ještě panuje představa, že IT je obor, který je velmi technický, značně o hardwaru a o velmi specializovaných znalostech. Jenže IT je daleko kreativnější, než si myslíme.

  V tomto ohledu je velmi důležité změnit způsob, jakým prezentujeme IT veřejnosti a učitelům, kteří učí na základních a středních školách. Od nich často už děti přebírají představu, co vlastně IT je. Když se v hodinách informatiky soustředí zejména na opravování chyb v kódu, tak je jasné, že pro mnoho z nich a jejich budoucí kariéru nebude tento směr atraktivní.

  IT kurzy pro ženy, děti a mládež najdete ZDE

  Správná motivace je základ

  Zejména u dívek je důležité ukazovat jim i příklady lidí – dalších žen – v technologiích, se kterými se dokážou snáze ztotožnit. Zároveň je důležité dát větší prostor být vidět ženám, které se technologiím věnují, ale také v kontrastních a netradičních kombinacích.

  V neposlední řadě je velmi důležité dětem, a hlavně dívkám, ukázat dopad IT na další obory. Co reálně díky porozumění kódu mohou udělat, že si dokážou naprogramovat vlastní webovou aplikaci, díky které mohou posunout nebo zviditelnit své další zájmy, ať jsou jakkoli technické nebo netechnické.

  Právě kombinace těchto dvou světů bývá dívkám velmi blízká a často se od IT odkloní proto, že tyto dva světy nevidí mezi IT odborníky kombinovat. Vybavuji si například baletku Máriu, která dokázala pro svoji lékařku naprogramovat chatbota, a tím jí ušetřila desítky telefonátů denně. Těchto příkladů najdeme desítky, možná stovky, a když je budeme ukazovat dětem a studentům, IT je neodradí a budou mu chtít porozumět.

  IT může zkusit kdokoliv

  Vše zmíněné vidím také v Czechitas. Skutečně jsou ženy, které se rekvalifikují do IT, přičemž dříve pracovaly v gastru nebo jako kadeřnice. Nyní jsou z nich herní vývojářky, testerky. Je pravda, že cesta k nové kariéře bývá těžká a vyžaduje, aby se člověk dokázal do technologií ponořit a dát jim nemalou část volného času. 

  Práce v IT firmě vás neláká? IT odborníci se ale v budoucnu uplatní ve všech odvětvích. A tak se můžete věnovat biologii v kombinaci s IT, knihovnictví v kombinaci s IT, lékařství v kombinaci s IT – tyto zaměření už nyní najdete jako studijní obory vysokých škol. Stačí si tedy přibrat IT k oboru, kterému se už teď věnujete, a můžete si být jistí, že znásobíte svou hodnotu na trhu práce.

  Internet nabízí nespočet možností, jak se v IT vzdělávat z pohodlí domova. Pro začátek může jít o projekt Googlu s názvem Digitální garáž, a jestli se chcete pustit přímo do programování, tak se podívejte na možnosti, které pro vás připravila organizace Czechitas či rovnou navštivte některý jejich jednodenní kurz.

  Next article