Skip to main content
Domovská stránka » Diverzita » JITKA NOVÁČKOVÁ: SEVERSKÉ NÁRODY MAJÍ VĚTŠÍ VNITŘNÍ SVOBODU
 • Diverzita

  JITKA NOVÁČKOVÁ: SEVERSKÉ NÁRODY MAJÍ VĚTŠÍ VNITŘNÍ SVOBODU

  FOTO: David Surowiecki, IG @davidsurowiecki

  Jitka Nováčková se nám svěřila, proč je ambasadorkou INCIENu, jak zvládá kombinovat kariéru s péčí o dceru a v čem ji severské země otevřely oči.

  JITKA NOVÁČKOVÁ

  influencerka, modelka, moderátorka

  Jste ambasadorkou INCIENu. Co vás k tomu přivedlo?

  V roce 2019 jsem na akci v pražské kanceláři OSN potkala Soňu Jonášovou, zakladatelku . Daly jsme se do řeči a vlastně nepřestaly až do nynějška. Nezisková organizace INCIEN má za sebou reálné výsledky a změny legislativ. Pro mě je v České republice absolutním leaderem v prosazování konceptu udržitelnosti a cirkularity.

  FOTO: Ivan Kašša, IG @ivankassa

  Co pro vás znamená cítit se dobře?

  Možná to vezmu z druhé strany – neznamená to mít stažené břicho, ale umět se nadechnout, cítit se v klidu. Ve stresu cítím přesný opak. 

  Jakým způsobem kombinujete kariéru a rodinu? Máte nějaký tip, jak to zvládnout?

  Nebát se nechat si pomoct. Speciálně pokud nemáte prarodiče blízko, tak na pár hodin například využít dětské skupinky nebo hlídání. Protože oproti některým jiným rodičům jste tak v nevýhodné situaci a podle mě je podstatné, abyste vy sama byla v pohodě a zároveň se necítila provinile. Načerpáte z té chvíle energii a nebudete při času s dítětem přemýšlet nad tím, že byste měla odpovědět na ten či onen email a co dalšího potřebujete dodělat v domácnosti. Za mě to bylo vždy lepší řešení, než když jsem s jazykem na vestě dělala první poslední, snažila se být skvělá matka i skvělá v práci – dcera pak cítí, že toho mám hodně. Děti neoblafnete.

  Co pro vás znamená být ženou?

  Mám partnera z Finska, žili jsme v Dánsku a severské země mi otevřely nový svět. Svět, kde jsou si lidé rovni a nejsou žádné správné role pro muže a ženy, nesoudí se, co se má a nemá, ale jaký člověk je a co mu sedí nehledě na pohlaví. Žena, která ke štěstí potřebuje kariéru, či muž, který preferuje být doma s dětmi? Obě role jsou přeci správné a měli bychom si je vybírat podle sebe, ne podle tlaku okolí. Ačkoliv jsem zezačátku byla proti, dnes vidím, jakou mají tyto národy svobodu. 

  Next article