Skip to main content
Domovská stránka » Diverzita » ZAPOMEŇME NA PŘEDSUDKY. ŽENY JSOU VE VEDENÍ STEJNĚ DOBRÉ JAKO MUŽI
ADVERTORIAL

Jen tolerantní firmy s inkluzivním a rozmanitým prostředím dokáží plně využít potenciál všech svých zaměstnanců. Proč je důležité mít ve vedení firem i ženy a jak je na jejich kariérní cestě mohou zaměstnavatelé podpořit?

RADKA WEIDNER

HR Director

ANNA HLAVÁČOVÁ

Legal Counsel

KATEŘINA INVALDOVÁ

Production Planning Manager

MARKÉTA HAVLOVÁ

Senior Finance Business Partner

Propracovat se na vedoucí pozice nebývá pro ženy vždy snadné. Jak jim k tomu v NKT pomáhá firemní kultura?

Radka Weidner: NKT s.r.o. je renomovaná společnost, pro kterou je diverzita zcela zásadní téma. Jedná se o přidanou hodnotu, která přináší nejenom ekonomický zisk, udržitelnost, stabilitu, ale rovněž spokojenost všech zaměstnankyň a zaměstnanců.

V případě žen na vedoucích pozicích, zapomeňme na předsudky. Ženy jsou stejně tak dobré, progresivní a systematické jako muži. Mohla bych vlastně říci, že některé role se k ženám hodí i více, především pro jejich silněji vyvinutou empatii a cit. Moje drahé kolegyně jsou zastoupeny na různých pozicích nejen v České republice, ale rovněž po celém světě a jsou naprostými jedničkami! A ve spolupráci s ostatními kolegy tvoříme skvělou partu lidí, která společně „táhne za jeden provaz“.

Naše dva hlavní cíle jsou:

≥ 30% zastoupení žen v týmu vedení skupiny a rozšířeném týmu vedení do roku 2025

≥ 30% minimální podíl žen mezi novými zaměstnanci do roku 2025

Benefity, díky kterým vás to bude bavit ještě víc!

Co mohou firmy dělat, aby byly pro potenciální zaměstnankyně zajímavější? A jak k tomu přistupujete ve vaší společnosti?

Anna Hlaváčová: Myslím, že většina lidí prohlédne klasický „pinkwashing“. Akce v růžových tričkách nejsou to, co ženu přesvědčí, že si společnost žen váží a umí s nimi pracovat. Upřímně mě pobavilo, kolik společností se na LinkedIN na MDŽ chlubilo workshopem vazby květin a podobnými akcemi. Tak se podpora žen v moderní společnosti nedělá.

Společnosti by se měly soustavně chovat rovnoprávně, za žádných okolností netolerovat poznámky, vtípky a předsudky o komkoliv. Firemní kultura je důležitá. A jak jsem poznala na svém současném pracovním místě, jde to dělat správně i v prostředí, kde jsou montérky častějším pracovním oděvem než na míru šitý oblek. Samozřejmostí ale musí být dodržování určitých hodnot, rozumný přístup ke zkráceným úvazkům, sdíleným místům, flexibilní pracovní době a práci z domova. 

Na čem pracujeme a co je pro nás důležité? Zjistěte ZDE

Jsou z vašeho pohledu ženy ve vedení jiné než muži? 

Kateřina Invaldová: Ženy jsou především samy o sobě více empatické. Dokáží být velice zodpovědné, vnímavé a příliš neriskují, ale pečlivě dotahují věci do úplného konce. Propracovat se na vedoucí pozici ale nebývá vždy snadné. Nikdy není nic snadné a zadarmo – a pokud ano, tak pak zjistíte, že to nestojí za to, takže námaha a úsilí se vždy vyplatí. A co se týče firemní kultury v NKT, nevnímám žádné rozdíly v přístupu k lidem na základě genderu. V naší společnosti pracují desítky žen, ať už na vedoucích nebo nižších pozicích. Myslím, že týmová práce žen a mužů přináší své ovoce.

Nadprůměrná mzda nebo 5 týdnů dovolené? U nás ANO!

Jaký je největší potenciál žen na vedoucích pozicích?

Markéta Havlová: Výhodou ze zapojení žen do vedení je různorodost, a to jak různorodost stylů řízení, tak i rozmanitost v chápání problémů. Ženy posuzují věci z jiného úhlu než muži a jsou díky tomu schopny nabídnout odlišná řešení. Jsou také obvykle více empatické, zodpovědnější a zvládají dělat více věcí najednou. Pokud pracovaly, když měly malé děti, tak dokonale zvládají i krizový management. Velmi dobře vím, jak je občas těžké skloubit práci a starost o domácnost. Mám ale velkou výhodu v tom, že mohu pracovat z domova a také využívat flexibilní pracovní dobu.

Next article