Domovská stránka » Diverzita » ŽENY MĚNÍ DYNAMIKU PRACOVNÍHO TÝMU K LEPŠÍMU, NEJEN V IT OBORECH
ADVERTORIAL

Obory jako IT a technologie bývaly téměř výlučně dominantou mužů a měly značná specifika. S rostoucí poptávkou po IT službách ale dochází k výrazným změnám. Jak vidí IT svět HR specialistka?

LUCIE TLAMSOVÁ

HR ředitelka SOPHIA SOLUTIONS

Myslíte, že ženy dokáží obohatit mužské kolektivy a přinášet do nich nová řešení?

Rozhodně. Ale primárně takto vůbec neuvažuji. První dva zaměstnanci, které jsem v našem datařském oddělení přijala, byly ženy. Vůbec jsem nepřemýšlela, zda přijmout spíše ženu či muže. Prostě tam v ten moment byly nejlepší právě tyto dvě kolegyně. Až později se ukázalo, že to byl opravdu dobrý výběr, který změnil dynamiku týmu k lepšímu. Přináší ženy do IT nová řešení? No jasně, stejně jako i do dalších oborů! Díky naší flexibilní pracovní době a možnosti home-office si mohou naši zaměstnanci snadněji udržet work-life balance.

Čemu se věnujeme? Zjistěte ZDE

Co na Sophii vaši kolegové nejvíce oceňují?

Je důležité zmínit, že Sophia má za sebou již 20letou historii a work-life balance zde byl zaveden dříve, než byl definován v HR příručkách. Kolegové si chválí řadu benefitů. Například rodiče zejména oceňují možnost home-office, díky kterému mohou v klidu obstarat potřeby svých potomků, či rodičovskou dovolenou s možností menších přivýdělků. V případě zájmu také Sophia poskytuje příspěvky na mnoho volnočasových aktivit a benifity, jako saunu, vířivku nebo fotbálek a šipky. To je určitě také důvod, proč je průměrná doba zaměstnání v naší společnosti více jak 8 let!

Hledáte nové zaměstnání? Zkuste to ZDE

Pracujete v HR, ale váš profesní život je pevně spjat i se světem IT a technologií. Jaká byla vaše cesta do tohoto oboru?

S nástupem internetu se začala do on-line prostředí přesouvat reklama, kde jsem tehdy pracovala. Tím pádem vznikla poptávka po nových profesích. Potřeba IT programátorů, developerů nebo web content editorů začala být enormní. Právě to nás v HR přinutilo začít hledat a komunikovat s touto, v počátcích nevelkou, skupinou odborníků.

Začátek spolupráce s IT kolegy pro mě znamenal přesun do zcela jiné „galaxie“. Ale byla to pořádná výzva a moc mě to bavilo. Rázem se ze mě stal kreativec, který musel už v inzerátu s nabídkou práce pro IT specialisty zapojit svou fantazii a zaujmout kandidáty, kteří psali a četli většinou jen v jedničkách a nulách. Také příprava nových HR procesů se stala výzvou. Nahlíželi jsme na ně, jako bychom je chtěli představit mimozemské civilizaci. Jak podotýkají mé dcery, jsem v podstatě boomer, už hodně pamatuji a IT pracovníci dnes tvoří nedílnou součást jakékoliv firmy. Tato „galaxie“ nás tedy již pohltila a za mimozemšťana jsem nyní považována já.

Ryze česká IT konzultační společnost

Co vás přesvědčilo k tomu, abyste se stala součástí Sophia Solutions?

Jednoduše – stesk! Po 7 letech v reklamním IT prostředí jsem se ponořila do automobilového světa, ale komunikace a nastavení pracovníků pro mě nepředstavovaly takovou výzvu. Potřeba domýšlení každého detailu pro IT kolegy mi velmi chyběla. To byl také důvod, proč jsem se začala rozhlížet po pracovních příležitostech v IT oboru. Po prvním osobním setkání s ředitelem společnosti Honzou Kadlecem v prostorách Sophie jsem věděla, že sem patřím a modlila se, aby si to myslel i Honza. Naštěstí to vyšlo! Už pohovor byl ale výzva. Opět jsem musela o svých odpovědích přemýšlet komplexně tak, aby byly přijatelné a pochopitelné i pro silného analytika.

Další článek