Domovská stránka » Ekologické Česko » CENTRUM SPOLEČENSKÉ ODPOVĚDNOSTI MENDELU FUNGUJE UŽ TŘI ROKY
 • Ekologické Česko

  CENTRUM SPOLEČENSKÉ ODPOVĚDNOSTI MENDELU FUNGUJE UŽ TŘI ROKY

  Ve spolupráci s:
  FOTO: Mendelova univerzita v Brně
  Ve spolupráci s:
  FOTO: Mendelova univerzita v Brně

  Mendelova univerzita v Brně založila v roce 2019 jako první vysoká škola v České republice vlastní Centrum společenské odpovědnosti a udržitelnosti, které pořádá řadu úspěšných akcí, ať už edukativních nebo charitativních. Hlavním jeho posláním je učit studenty manažerským dovednostem, ale i tomu, jak pomáhat ostatním.

  doc. Ing. SYLVIE FORMÁNKOVÁ, Ph.D.

  Sylvie Formánková působí na Ústavu managementu Provozně ekonomické fakulty MENDELU jako docentka, učí a garantuje předměty v českém i anglickém jazyce. Její výzkum je zaměřen na oblast společenské odpovědnosti a udržitelnosti, především v terciární sféře vzdělávání.

  Centrum společenské odpovědnosti a udržitelnosti MENDELU podporuje odpovědné a ekologické chování nejen u studentů ale i zaměstnanců. Podílí se na organizaci řady akcí, některé z nich mají charitativní podobu, jiné jsou zaměřené například na ochranu životního prostředí. „Nedílnou součástí je výuka předmětu Společenská odpovědnost firem v českém i anglickém jazyce. Zabýváme se také výzkumem, mapujeme přístupy podniků a firem, zkoumáme i rozvoj udržitelnosti na vysokých školách,“ vysvětlila Sylvie Formánková z Ústavu managementu Provozně ekonomické fakulty MENDELU.

  Veřejné diskuze

  Především mezi studenty jsou velmi oblíbená diskuzní setkání s hosty z praxe. „Tato setkání jsme vždy organizovali jako veřejná. Díky instalaci streamovacích zařízení v učebnách máme nyní také možnost setkání i nahrávat, kdokoliv se tak může zpětně podívat, o čem jsme se bavili,“ vyzdvihla přístupnost obsahu Formánková.

  Přemýšlíte o studiu na vysoké škole? Zkuste to ZDE

  Podpora neziskových organizací

  Centrum pravidelně organizuje dvě akce – Den společenské odpovědnosti, který bývá na jaře jako zakončení předmětu Společenská odpovědnost firem, a předvánoční Dobrotrh. Den společenské odpovědnosti se pořádá na podporu neziskových organizací a sociálních podniků. „Mnozí jsou i našimi stálými partnery, jmenovat můžu například Sociální podnik Kolibřík, Kavárnu u Žambocha, Nadaci Veronika nebo Mary’s Meals,“ nastínila Formánková. Tyto a mnohé další organizace se mohou prezentovat spolu se studentskými společensky odpovědnými projekty, které jsou zde vystaveny formou soutěžní exhibice. 

  Dobrotrh

  Nejpopulárnější akcí je Dobrotrh, charitativní trh organizovaný v adventním období v rámci zapojení univerzity do akce Giving Tuesday. „Studenti předmětu Seminář manažerských dovedností jsou rozdělení do skupin a každá skupina si vybere, jaký charitativní účel by chtěla podpořit. Následně musí sehnat věci, které pak na Dobrotrhu prodávají. Výtěžek jde na tyto vybrané charitativní účely,“ přiblížila Formánková. V posledních dvou letech museli kvůli pandemii covid-19 organizátoři Dobrotrh přesunout do online prostředí. Tato varianta se ale setkala s velkým ohlasem a výtěžek z akce se prakticky zdvojnásobil.

  Studijní programy, které nabízí Mendelova univerzita najdete ZDE

  „Letos jsme se rozhodli pro hybridní formu, jeden týden bude trh online a v dalším týdnu fyzicky. Neradi bychom zaměstnance a studenty připravili o tu skvělou vánoční atmosféru plnou dobra, která je s tím vždy spojená,“ objasnila Formánková. Příprava Dobrotrhu zahrnuje spolupráci více než stočlenného týmu studentů s vyučujícími. Studenti se učí nejen základním manažerským a obchodním dovednostem, ale i pomoci potřebným.

  Další článek