Skip to main content
Domovská stránka » Ekologické Česko » ENERGETICKÉ INOVACE
 • Ekologické Česko

  ENERGETICKÉ INOVACE

  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock
  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock

  Energetika patří k odvětvím, které je potřeba neustále rozvíjet a inovovat. Nejen kvůli hledání možností, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, ale také k získání strategicky nutné soběstačnosti.

  martin sedlak

  MARTIN SEDLÁK

  programový ředitel Svazu moderní energetiky a výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost

  Sledujete trendy v oblasti energetiky? Co má největší potenciál do budoucna?

  Loňský a letošní rok se nesly v duchu rekordního nárůstu zájmu o domácí i firemní fotovoltaické systémy a tento trend bude pokračovat i v příštích letech. Navíc, Česká republika je v rozvoji slunečních elektráren pozadu za zbytkem Evropy a o to větší tlak na výstavbu nových systémů u nás bude.

  Ušetřit za energie může každý. Jak na to?

  Revoluci přinese i komunitní energetika, jejíž zákonné podpory bychom se měli brzy dočkat. Tento trend změní nejen zaběhnuté „energetické trasy“, ale i způsob myšlení. Od 19. století byli lidé zvyklí, že elektrická energie vzniká daleko od nich a do domácností putuje nepozorovaně rozvodnou sítí. Komunitní energetika ale přenese výrobu energie blíže k lidem. Elektřinu pro vytápění nebo domácí spotřebiče budeme vyrábět ve větrné elektrárně za vesnicí nebo díky solárním panelům na střeše bytového domu.

  Lidé mají povědomí především o solárních panelech a tepelných čerpadlech. Jsou ještě jiné možnosti, jak využívat zelenou energii a zvýšit soběstačnost rodinného domu nebo firmy?

  Nevyužitý potenciál má v Česku nepochybně bioplyn. Ten pak v kogeneračních jednotkách vyrobí nejen elektřinu, ale i teplo. Jedná se spíše o řešeních pro celou obec než pro jednotlivé domácnosti. Obce mohou zvážit také místní potenciál větrné energetiky a po nastavení pravidel pro komunitní energetiku se pustit do přípravy větrné turbíny. Těžit z toho pak může obecní rozpočet nebo přímo domácnosti.

  Chcete přežít? Šetřete energii a modernizujte

  Jaké způsoby získávání energie mají nejmenší dopad na životní prostředí?

  Tradičně mají nejmenší dopad již vybudované vodní elektrárny, které představují vydatný a zároveň relativně stabilní zdroj čisté energie. Bohužel, potenciál rozvoje vodních elektráren je v Česku už v zásadě vyčerpán. Sice existují plány na výstavbu přehrad či malých vodních elektráren, ale tyto projekty se střetávají s nedůvěrou místních. Navíc při jejich výstavbě hrozí nebezpečí úbytku biodiverzity.

  Chybí nám cenově dostupná elektroauta. To se změní!

  Díky rozvoji technologie recyklace solárních panelů je však i fotovoltaika energetický zdroj s minimálním dopadem na životní prostředí. A panely jsou schopny vyrábět čistou energii zhruba po čtyři dekády. Ostatně, čistá energetika má za cíl nejen snížit produkci skleníkových plynů, ale také zmírnit další krize, kterými svět v posledních desítkách let prochází.

  Existují v zahraničí technologie, kterými se můžeme v Čechách inspirovat?

  Česko má jistě hodně co dohánět v produkci zeleného vodíku. Ten se u nás prakticky nevyrábí a chybí i infrastruktura veřejných čerpacích stanic. Bezesporu ztrácíme také v rozvoji akumulace energie pomocí velkých bateriových systémů, které mohou nabídnout okamžitou zálohu pro větrné nebo solární elektrárny. 

  Státy reagovaly rychle, bez Ruska si už poradíme

  Nejde však jen o technologie, ale také o kvalitnější legislativní prostředí. Chybí nám pravidla pro možnosti využití agregace a flexibility, které by umožnily firmám těžit z výhod levné elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pro rozvoj decentralizované energetiky je to pak absence dobře nastaveného zákona pro komunitní energetiku. Například sousední Rakousko má takový zákon od minulého roku a je nedílnou součástí tamní proměny energetiky směrem k zeleným zdrojům energie.

  Next article