Skip to main content
Domovská stránka » Ekologické Česko » TAŤÁNA KUCHAŘOVÁ: PRO SOUKROMÝ SEKTOR JE UDRŽITELNOST OTÁZKOU PŘEŽITÍ
 • Ekologické Česko

  TAŤÁNA KUCHAŘOVÁ: PRO SOUKROMÝ SEKTOR JE UDRŽITELNOST OTÁZKOU PŘEŽITÍ

  FOTO: Nadace Krása pomoci

  Taťána Kuchařová, která v roce 2015 poprvé vystoupila na půdě OSN, je oficiální ambasadorkou SDGs. Aktivně se snaží nejen informovat o udržitelnosti a společenské odpovědnosti, ale dle cílů udržitelného rozvoje také žít.

  TAŤÁNA BRZOBOHATÁ

  TAŤÁNA KUCHAŘOVÁ

  modelka, influencerka a aktivistka

  Na sociálních sítích informujete o SDGs, tedy cílech udržitelného rozvoje, které koncipovalo OSN. Co pro vás odpovědnost a udržitelnost znamená?

  O SDGs mluvím pravidelně od roku 2017, tedy téměř od jejich začátku. Měla jsem totiž tu čest být součástí české delegace do OSN, která měla za úkol prezentovat, jak si Česká republika vede v plnění zmíněných cílů. Odpovědnost a udržitelnost pro mě znamená, že dáváme všem lidem rovné příležitosti a zároveň že využíváme zdroje tak, abychom naši planetu zachovali v dobrém stavu pro další generace. Mrzí mě proto, jaké dopady měla pandemie například na postavení žen a školní docházku dívek po celém světě nebo jak válka odsouvá naše odhodlání k přechodu na zelené energie.

  TAŤÁNA BRZOBOHATÁ
  FOTO: Archiv TK

  Jak pomáháte naplňovat cíle udržitelného rozvoje s vaší Nadací Krása pomoci?

  V Nadaci Krása pomoci pomáháme seniorům, aby mohli žít důstojně v domácím prostředí. Naše práce pokrývá hned tři z cílů, a to Zdraví a kvalitní život, Rovnost mužů a žen a Méně nerovností. O každém z těchto cílů by se dal napsat samostatný text, na to bohužel nemáme prostor, ale byla bych moc ráda, kdyby se čtenáři podívali na web nadace. Pokud je zaujme, co děláme, můžou se k nám připojit. Možností je více.

  Staňte se dobrovolníkem pro seniory a klikněte ZDE

  Myslíte, že je pro firmy klíčové věnovat se otázkám ekologické udržitelnosti a společenské odpovědnosti? Ovlivňuje povědomí o odpovědných firmách vaše nákupní rozhodování?

  FOTO: Archiv TK

  Na obě otázky odpovídám jednoznačně ano. Věřím, že pro soukromý sektor je udržitelnost dokonce otázkou přežití. Každá společnost by měla řešit udržitelnost jako součást svého risk managementu.

  Stejně tak stále přibývá zákazníků, pro které je zásadní, jestli se firma chová odpovědně, a jsou ochotni si za to také připlatit. Vidím to především na mladé generaci. Teď to může být konkurenční výhoda, v budoucnu nutnost.

  Pomozte seniorům prožívat důstojné stáří. Způsobů je mnoho. Klikněte ZDE

  Pro ženu jako jste vy je móda a kosmetika součástí každého dne. Občas bývá těžké sladit módní trendy s tzv. „slow fashion“, která jde proti nadvýrobě nekvalitních oděvů. Máte trik, jak mít nové kousky a zároveň nevyhazovat jednou nošené oděvy?

  Trik mám a ráda ho budu sdílet. Mám ráda kvalitní, jednoduché a nadčasové kousky, které se dají jednoduše kombinovat navzájem a vytvořit tak několik různých stylů. Se stejným záměrem jsem navrhla už potřetí kolekci oblečení pro About You, která nese název ICONIC BY TATIANA KUCHAROVA. Stačí si pořídit několik kvalitních věcí, které vám vydrží, a kombinovat je navzájem.

  Co se týče kosmetiky obecně, panuje trend přírodní, bio a cruelty free kosmetiky, vybíráte si podle těchto kritérií i vy?

  Ano, určitě. Je to důležité nejen pro planetu, ale také pro naše zdraví. Rozhodně se vyplatí za kvalitní přírodní kosmetiku připlatit.

  Podpořte firemním darem důstojný život seniorů a klikněte ZDE

  Velkým tématem je také plýtvání potravinami, jakým způsobem se snažíte zbytky potravin ve vaší domácnosti snižovat?

  Plýtvání je opravdu velký problém. Odpovědná výroba a spotřeba je také jedním z cílů udržitelného rozvoje. Za rok lidstvo vyplýtvá nebo znehodnotí zhruba třetinu všech vyrobených potravin. To je hrozné číslo, že?

  Snažím se jíst co nejvíc sezónně a lokálně. Omezuji také konzumaci masa, určitě by nemělo být na jídelníčku každý den. Naopak si často dopřávám období, kdy jím jen veganská jídla. V lednici mám věci, kterým se blíží datum spotřeby vpředu, abych je nepřehlédla a nemusela je pak vyhodit. A hodně využívám mrazák. Jsou to vlastně maličkosti, které člověka nijak neomezí, ale ve výsledku zásadně pomůžou.


  Taťána Kuchařová:

  • Zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadace Krása pomoci, influencerka a aktivistka, česká topmodelka, světová vítězka Miss World 2006 a SDGs ambasadorka OSN.
  • V roce 2014 byla zařazena do prestižního žebříčku Forbes “30 pod 30” jako jedna z nejúspěšnějších mladých osobností naší země.
  • Vedle úspěšné mezinárodní kariéry v komerčním businessu se přes 14 let věnuje podpoře sociální oblasti a mentoringu. Je to jedna z mála mezinárodně působících osobností, která se zaměřila na podporu seniorů. Tímto zaměřením je fenoménem své doby a mladé generace a díky tomu byla v roce 2012 označena organizací World Network of Young Leaders and Entrepreneurs (WNYLE) za mezinárodního lídra mladé generace.
  • V roce 2008 založila Nadaci Krása pomoci, která za dobu svého fungování podpořila seniory částkou 55mil. Vizí Nadace je důstojné a plnohodnotné stárnutí pro naše prarodiče, pracuje také na tom, aby společnost vnímala seniory s respektem.
  Next article