Skip to main content
Domovská stránka » ESG Leaders » DĚTSKÝM PACIENTŮM POMÁHÁ V UZDRAVOVÁNÍ BLÍZKOST RODINY
ADVERTORIAL

Nadační fond Dům Ronalda McDonalda působí v Čechách již přes 20 let a pomáhá rodinám vážně a dlouhodobě nemocných dětí. Zatím nejvýznamnějším projektem je bezesporu Dům Ronalda McDonalda Praha vybudovaný v areálu FN Motol, který nabízí komfortní zázemí pro rodiny malých pacientů.

IVANA ŠVINGROVÁ PEŠATOVÁ

ředitelka nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda

Čemu se věnuje nadační fond Dům Ronalda McDonalda?

Zaměřujeme se na pomoc rodinám dětí se závažným onemocněním. Realizujeme projekty, které jim umožní zůstat během dlouhodobé hospitalizace, resp. celé náročné léčby pohromadě a v komfortním prostředí. Věříme, že blízkost rodičů a sourozenců přispívá k uzdravování. Tomuto tématu, které má odborný název Péče zaměřená na rodinu (Family Centered Care), se věnujeme nejen u nás v Česku, ale i po celém světě. Naše nezisková organizace je pobočku sítě charitativních organizací s názvem Ronald McDonald House Charities založené v 70. letech v USA. Odtud se rozšířila do více než 45 zemí a regionů. V České republice fungujeme od roku 2002.

Rodiny v Domě Ronalda McDonalda Praha

Můžete nám přiblížit konkrétní projekty, které už nadační fond pro rodiny vážně nemocných dětí zrealizoval?

V průběhu let jsme se zaměřovali především na přestavby a rekonstrukce prostor v rámci nemocnic. Zrekonstruovali jsme ubytovnu ve Fakultní nemocnici v Motole, ve které jsme také hradili ubytování za rodiče zde hospitalizovaných dětí. Podařilo se nám přestavět pokoje na dětském oddělení v Nemocnici ve Frýdku-Místku, upravit pokoje novorozeneckého oddělení v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně a rekonstruovat dva pokoje na novorozeneckém oddělení Nemocnice s poliklinikou v České Lípě.

Naším největším a zásadním projektem je ale Dům Ronalda McDonalda Praha, který jsme vybudovali ve spolupráci s FN Motol přímo v tamním areálu. Poskytne pohodlné ubytování a klidné zázemí až 21 rodinám malých pacientů. Na jeho výstavbu jsme vybírali téměř celých 20 let naší existence. A od prosince 2022 začal Dům konečně sloužit rodinám jako jejich nový dočasný domov.

I vy můžete pomoci. Stačí kliknout ZDE

Co všechno může Dům rodinám nabídnout?

Dům má jednadvacet pokojů, každý pokoj je pro jednu rodinu. Pokoje jsou vybaveny vlastní koupelnou s toaletou, dvoulůžkovou postelí a rozkládacím gaučem, na kterém se pohodlně vyspí další dvě osoby. Samozřejmostí je vestavěný nábytek, skříně, lampičky a stůl. Dole jsou společenské prostory, které rodiny mohou využívat dle potřeby – velká vybavená kuchyň s jídelnou, obývací pokoj, prádelna, pracovna, která může fungovat i jako učebna. K dispozici je dále herna pro nemocné děti a jejich sourozence. Máme i prostory pro uskladnění kočárků a větších zavazadel. Dům zkrátka nabízí všechno pro to, aby zde mohla rodina dostatečně dlouho fungovat dle svého běžného režimu.

Adoptujte si pokoj – jak na to?

Kdo se v Domě může ubytovat?

S motolskou nemocnicí jsme si definovali tři zásadní kritéria, podle kterých následně ošetřující personál doporučuje rodiny pro pobyt u nás. Jsou jimi závažnost onemocnění dítěte, délka jeho hospitalizace či léčby a vzdálenost bydliště rodiny od nemocnice. Ubytujeme každého, kdo má doporučení, pokud máme volnou kapacitu. Neexistuje žádný pořadník, protože délku pobytu jednotlivých rodin nedokážeme předvídat. Vždy přihlížíme k situaci rodin v konkrétním momentu a vytíženosti Domu v danou chvíli.

Next article