Skip to main content
Domovská stránka » ESG Leaders » POKUD CHCE OBEC UŠETŘIT, MĚLA BY ZAČÍT U ODPADŮ
 • ESG Leaders

  POKUD CHCE OBEC UŠETŘIT, MĚLA BY ZAČÍT U ODPADŮ

  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock
  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock

  Třídit se vyplatí. Nejen kvůli zachování zdravého životního prostředí pro další generace. Peníze, které jsou zbytečně vynaložené na vysoké poplatky za skládkování, by obce mohly ušetřit a investovat třeba do lepší infrastruktury.

  PETR NOVOTNÝ

  expert a konzultant Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN)
   

  Obcím zároveň legislativa nařizuje zvýšit vytříděnost komunálního odpadu, přičemž za nedodržení této povinnosti jim hrozí vysoké sankce. Bez spolupráce s občany, které povedou ke zlepšení nakládání s odpady, se ale neobejdou. Zatímco většina měst a obcí České republiky aktuálně zvládá vytřídit nejčastěji 30, 40 nebo v těch lepších případech 50 % komunálních odpadů, již v roce 2025 budou muset vytřídit 60 % komunálních odpadů, v roce 2035 dokonce 70 %.

  Odpadová analýza v Trojanovicích a prezentace před školáky, FOTO: archiv INCIEN

  Navíc se opakovaně hovoří o konci skládkování využitelného odpadu v roce 2030 a také o zvyšování poplatků za skládkování komunálu. Jak zabránit zbytečným nákladům a šetřit životní prostředí, obecní rozpočet i rodinnou kasu? Tříděním. Údajně jsou v něm Češi přeborníci, ale to se týká především plastů, což nestačí.

  Foto výsledku jedné z odpadových analýz – směsný komunální odpad, který do popelnice patřil, je v pravém horním roku v černých a červených pytlích, FOTO: archiv INCIEN

  „Když vyjdeme z těch nejvíce aktuálních informací a uděláme si vážený průměr analýz směsného komunálního odpadu v obcích za rok 2022, zprůměrováním 15 analýz z 11 obcí se dostaneme k poměrně zajímavým datům. Z celkového objemu směsného odpadu bylo možné vytřídit k recyklaci 72,5 % a pouhých 27,5 % odpadu opravdu patřilo do černé popelnice. Téměř ¾ veškerého odpadu mohlo skončit jako komodita nebo být odevzdáno k dalšímu zpracování na sběrném dvoře – třeba textil nebo stavební odpad,” upozorňuje Petr Novotný, expert a konzultant Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN). 

  Čím lépe třídím, tím méně platím

  Podle týmu INCIEN je potřeba komunikovat s občany a vysvětlit, proč je odpadové hospodářství zásadní, a také, že pokud se mu nebude věnovat náležitá pozornost, může pro ně být nákladnou záležitostí. „Každý z nás si musí uvědomit, že čím lépe třídím a čím méně odpadu produkuji, tím méně také platím,“ glosuje Novotný. 

  INCIEN už proto 8 let nabízí zajímavou službu: odpadovou analýzu pro města, obce i firmy. Přijedou, analyzují vzorek zhruba 300 kg z předem vytipovaných lokalit a vytvoří přesný report o složení komunálního odpadu, ve kterém se často a v hojném zastoupení nachází vytříditelné položky – ty by však v případě lepšího třídění nemusely skončit na skládkách a obec je může dále zužitkovat nebo zpeněžit. Pokud zároveň recyklovatelné odpady odkloníme ze směsného odpadu, může obec ušetřit nemalé částky za skládkovací poplatky.

  Odpadová analýza v Trojanovicích a prezentace před školáky, FOTO: archiv INCIEN

  „Samotnou analýzu máme hotovou za jediný den, zastupitelstvo či vedení firmy pak získá report s přesnými daty pro optimalizaci nastavení systému odpadového hospodářství. Analýzu lze navíc spojit se vzděláváním – na místo mohou dorazit školy i občané, kterým rádi popíšeme systém a třídění. Je to motivující a veřejnost se poučí velmi účinnou a názornou formou,” popisuje průběh analýzy Eva Ryšavá, která s kolegy nedávno zpracovávala odpadovou analýzu například pro město Litomyšl nebo fotbalový klub Sparta. 

  Více o konzultačních službách a analýzách na incien.org

  Next article