Skip to main content
Domovská stránka » ESG Leaders » SPOLEČNOST ALFA LAVAL POMÁHÁ SVÝM ZÁKAZNÍKŮM UTVÁŘET UDRŽITELNĚJŠÍ SVĚT
ADVERTORIAL

Alfa Laval, která patří k předním světovým dodavatelům v poskytování vysoce kvalitních produktů v oblasti přenosu tepla, separace a dopravy kapalin. Zároveň se jedná o společnost s vizí udržitelnějšího světa. O udržitelnosti a využití zeleného vodíku jsme se bavili s Radkem Tůmou.

RADEK TŮMA

Energy Division Manager, Alfa Laval Central Europe

Firmám pomáháte najít způsob, jak šetřit energie. Proč je právě vaše společnost tím pravým partnerem pro energetickou účinnost?

Za dramatickou úsporou energie stojí zejména naše technologie deskových výměníků tepla, jejichž vývojem jsme strávili desítky let a nyní se naše zařízení používají ve všech oblastech s dopadem na energetickou účinnost.

Jaký dopad má energetická účinnost na vaše zákazníky a na planetu?

Dopad je obrovský. Díky nově instalovaným deskovým výměníkům tepla naši zákazníci každý rok ušetří globálně 50 GW energie. Pro představu se jedná o takové množství energie, které je každoročně nutné k vytápění 10 milionů domácností. Zároveň tato úspora vede ke snížení globálních emisí CO2 o 25 milionů tun.

Jak zvýšit efektivitu využití vody?

Společnostem napříč světem pomáháte přecházet na čistou energii díky zelenému vodíku. Jaké jsou jeho hlavní výhody?

Zelený vodík, na jehož výrobu se využívá energie z obnovitelných zdrojů, je po právu nazývaný surovinou budoucnosti. Uplatnění nachází jako palivo pro dopravu nebo výrobu energie a také pro výrobu tepla ve zpracovatelském průmyslu nebo v budovách, a to s nulovými emisemi. Je také důležitou surovinou v chemickém průmyslu.

Podle odborníků je zelený vodík cestou, jak dosáhnout energetické transformace. To potvrzují i predikce, podle kterých bude zelený vodík do roku 2050 tvořit až 24 % trhu s energií. Kromě toho může zelený vodík výrazně přispět k dosažení cílů Evropské unie v oblasti klimatu.

Jakým způsobem svým zákazníkům umožňujete přejít na zelený vodík?

Díky širokému portfoliu tepelných a separačních technologií. Při výrobě elektrolyzérů nabízíme účinné deskové výměníky tepla pro chlazení elektrolytů, vodíku a kyslíku. Přinášíme také jedinečné řešení pro kompresi a chlazení i přenos tepla pro palivové články a power-to-X. Za zmínku rozhodně stojí i udržitelné řešení pro omezení produkce odpadu při skladování vodíku, za kterým stojí naše technologie Zero Liquid Discharge.

Jak ušetřit 71 % nákladů na vodu? Zjistěte ZDE

Udržitelnost je pro vaši společnost klíčovým tématem. Jak o ni usilujete?

Naše řešení jsou založená na neustálých inovacích, které směřují k rychlejšímu přechodu na čistší energetická řešení a staví na principech cirkulární ekonomiky. Tyto inovace vycházející z hlubokých znalostí nám umožňují ruku v ruce s našimi zákazníky a partnery utvářet udržitelnější svět.

Next article