Skip to main content
Domovská stránka » ESG Leaders » VĚTŠINA ŽEN ODMÍTÁ KVÓTY NA PRACOVIŠTÍCH
 • ESG Leaders

  VĚTŠINA ŽEN ODMÍTÁ KVÓTY NA PRACOVIŠTÍCH

  Ve spolupráci s:
  ČMAPM logo
  Adobe Stock
  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock

  Jaký je pohled ČMAPM na kvóty určující podíl žen zaměstnaných ve firmách a zlepšily se za poslední roky pracovní podmínky pro vrcholové manažerky?

  KATEŘINA HARING

  KATEŘINA HARING

  Podnikatelka 
  Čestná prezidentka ČMAPM 
  Viceprezidentka FCEM pro Evropu

  Jaké jsou cíle ČMAPM a jakým oblastem se primárně věnujete?

  Věnujeme se podpoře žen podnikatelek bez rozdílu věku a životní etapy, ve které se nachází. Jde nám nejen o začínající ženy podnikatelky, pro které je např. určena kampaň Choose Women, která právě probíhá právě ve 140 zemích světa.

  Zaměřujeme se i na ženy, které již v podnikání dosáhly svých cílů a nyní jim jde o podporu dalších podnikatelek a dělají jim mentorky či koučky. Hodně nás také zajímají mezinárodní vztahy a obchodní vazby na další země, a tak jsme v kontaktu s dalšími asociacemi napříč kontinenty. To dává ženám příležitost rozšířit svůj networking na země, kde vidí obchodní potenciál, ale také prosté přátelství a vazby, které se obvykle udržují dlouhodobě.

  Projekt zaměřený na ženy 50+ najdete ZDE

  Jak vnímáte roli firem ve vztahu k odpovědnosti k životnímu prostředí, stakeholderům i veřejnosti?

  Jedná se o čím dál tím aktuálnější téma, nefinanční reporting je zatím povinný pouze pro velké firmy. Nicméně brzy se budou muset přidat i malé a střední podniky, jejichž součástí mnohdy udržitelnost už je, protože zkrátka méně zatěžují životní prostředí.

  Předpokládám, že lidé si čím dál častěji a raději budou vybírat firmy, u kterých na první dobrou bude jasné, že jsou odpovědné, a mají tak nastaveny nejen hodnoty firmy, ale také konkrétní procesy, postupy a že tak skutečně konají. Zkrátka se budou muset všichni tomuto trendu přizpůsobit, protože nebude přijatelné nakupovat něco od velkých znečišťovatelů s velkou uhlíkovou stopou.

  Staňte se součástí asociace podnikatelek a manažerek. Klikněte ZDE

  Jak se díváte na podporu rodičů bez rozdílu pohlaví s hybridním pracovním prostředím a flexibilní pracovní dobou?

  Podpora rodičů bez rozdílu pohlaví je velmi průkopnická myšlenka a myslím, že naráží u většiny obyvatel. Jde o složitou věc, na kterou nepanuje jednotný názor a tady je asi potřeba postupovat velmi individuálně a citlivě. Flexibilní pracovní prostředí je díky dvěma letům covidu jistou samozřejmostí a firmy k jeho zavádění přistupují individuálně.

  Poslechněte si podcast PODNIKATELKA s moderátorkou Kateřinou Haring ZDE

  Co si myslíte o kvótách na podíl žen v managementu?

  Většina žen, se kterými mám možnost se o tom bavit, kvóty odmítá a jsou pro, aby bylo vždy dbáno na profesionalitu a znalosti, které jsou pro vedení firmy důležitější než pohlaví.

  Vnímáte zlepšení podmínek pro práci žen na manažerských pozicích?

  Bezesporu. Za posledních 25 let, co jsem v pracovním procesu, je patrný velký posun. Myslím si, že je to i jistý trend, mít ženy ve vedení a velké firmy tomu přikládají nejen důležitost, ale také pečlivě vybírají, aby nešlo jen o příznak genderu.

  Mladší generace také více dbá na work-life-balance, což se pak odráží i v přístupu k práci, jejímu rozvržení a následné zátěži pro všechny zainteresované. Ženy tak přirozeně dostávají více prostoru se prosadit, ale ne na úkor rodiny.

  Next article