Domovská stránka » FinTech » ČESKO JAKO FINTECHOVÁ VELMOC: MÁME EXPERTY I POTENCIÁL K ROZVOJI
FinTech

ČESKO JAKO FINTECHOVÁ VELMOC: MÁME EXPERTY I POTENCIÁL K ROZVOJI

Ve spolupráci s:
FOTO: Archiv Miroslav Lukeš
Ve spolupráci s:
FOTO: Archiv Miroslav Lukeš

Česko je jednou z nejbohatších zemí světa, navíc s vysokou životní úrovní. Chybí nám však světový brand. Něco, díky čemuž bychom byli těmi nejdůležitějšími hráči v oboru. Máme však předpoklady stát se lídrem na poli fintechu.

MIROSLAV LUKEŠ

Předseda představenstva České fintechové asociace

Tak jako jsou Švýcaři známí pro výrobu hodinek, Němci pro precizní strojírenství a Francouzi díky vínu, Česko svůj světový brand stále hledá. Přitom máme na čem stavět. Sklářský průmysl, pivovarnictví či automobilové strojírenství máme na světové úrovni. Do budoucna musíme sázet na sektory s vysokou přidanou hodnotou. Máme veškeré předpoklady stát se světovými lídry v kyberbezpečnosti, umělé inteligenci nebo finančních technologiích.

Česko jako země finančních služeb 

Česko má silnou bázi finančních profesionálů. Svědčí o tom i vysoká stabilita, úroveň služeb i ziskovost. A velký díl na tom mají i „start-upy“. Například Home Credit vznikl zcela na zelené louce a stal se světovým lídrem ve spotřebním financování. Vychoval také celou generaci českých manažerů, kteří zůstávají špičkami v oboru.

Český fintech je zdrojem inovací 

Dnes je v Česku ve fintechu a insuretechu více jak sto firem. Dlouhodobě je mapují kolegové a ambasadoři fintechu ve Fintech cowboys. Velkou část z nich sdružuje právě Česká fintechová asociace. České fintechy mohou těžit ze zázemí silných finančních služeb, které patří mezi nejlepší a nejinovati nější na světě. Svědčí o tom například úroveň digitálního bankovnictví nebo adopce elektronických plateb.

Kalendář nadcházejících fintech akcí najdete ZDE

Regulace odstartuje změny

Světová konkurence ale také roste a musíme tedy odstraňovat bariéry rychlejšího rozvoje. Dlouhodobým a zhoršujícím se problémem není ani tak regulace per se, jako aplikace regulace v licencování a dohledu. Národní plán obnovy ale počítá se vznikem (regulačního) sandboxu, který by fintechům umožnil prvotní rozdýchání a rozjezd.

Investice do zahraničních talentů

Ještě větším problémem ale zůstává dlouhodobá vize, jak do Česka nalákat zahraniční talenty. Praha i další česká města nabízí skvělou kvalitu života, a snesou tak srovnání se západní Evropou nebo USA. Když lidem nabídneme i podnikatelské příležitosti, máme potenciál přilákat talenty z celého světa. Ti pak přilákají další a další talenty, ale budou i inspirací Čechům při volbě povolání a zaměření na obory s vysokou přidanou hodnotou a také pro změnu vzdělávacího systému.

Máme špičkové experty a potenciál k vývoji

Máme potenciál exportovat špičkový fintech a insuretech do celého světa. Například ve formě infrastrukturních služeb jako řešení pro risk management, digitální obsluhu, řešení pohledávek, likvidaci pojistných událostí atd. Navíc tato řešení často kombinují obory financí, kyberbečnosti a strojového učení, ve kterých máme v Česku špičkové experty. Přál bych si, abychom v českém fintechu viděli do pěti let jednorožce. Pojďme fintechům pomoci, ať může vzniknout.

Další článek
Domovská stránka » FinTech » ČESKO JAKO FINTECHOVÁ VELMOC: MÁME EXPERTY I POTENCIÁL K ROZVOJI
ADVERTORIAL

A CORPORATION WITH A FAMILY-LIKE WORK ENVIRONMENT IS NOT FICTION

In just 4 years, he went from being a programmer to a team leader managing 50 people. Diversity, a friendly team, and the opportunity for growth is what František Hradil values the most about working at Deutsche Börse. He believes that employees are those who create the value of the company. “We try to make sure they are constantly developing and learning new things,“ he says. What is his job like and how does his multicultural team cooperate? 

FRANTIŠEK HRADIL

Head of Section Reference Data as a Service at Deutsche Börse

You joined Deutsche Börse in 2016 as a software engineer. So, what was your career path leading to your current position?

As a software engineer, I started with the development of a new M7 application designed for commodity trading in Europe. From the beginning, this company was close to my heart not only for its business focus, but also for its friendly atmosphere, so distant from the one common in large corporations. After the development of this application was successfully completed, I was recommended by my supervisor for a position of a leader for a newly emerging team. Thanks to a rapid growth and because the development was going well, I started managing a team of 50 people within a year and a half. It had been quite a challenge for me, but I soon discovered that I really enjoyed working with people. 

So, what is your role as Head of Section?

First and foremost, I am responsible for a team as the employees are those, who create the value of the company. We try to make sure they are constantly developing and learning new things, which, thanks to various projects, is going really well. Everyone can just find his own thing. For instance, we are now developing a new cloud-based data management platform. Overall, I have been overseeing the innovations of our applications and solutions protecting them from cyber-attacks. Our company employs more than 10,000 people worldwide. Its second largest branch is located in Prague, where we are growing further. That’s why our main priority in these days is communication with universities. Personally, I am looking forward to working with CTU in particular. 

What does your team look like and how do you cooperate within the team? 

My team consists of 50 employees across Prague, Frankfurt and Luxembourg. We have 49 nationalities in Prague location itself, which makes us unique. Some of our team members have been with us since the very beginning, for almost 15 years. We also cooperate with students and fresh graduates. Positions such as Software Engineer, Functional Analyst, Data Architect, DevOps Engineer, Test Automation Engineer, Scrum Master, and Project Manager can be found here.

A few months ago, the company introduced a hybrid working model that allows everyone to work from home on two days per week. As a team, we meet once a week in the office, otherwise everyone structures their work week as it suits them.

What technologies do you work with?

For our new data platform, we have been using Microsoft Azure Cloud Native architecture – we are working with technologies like Azure Databricks, Azure Data Factory, Golang, Python. Data integration is being handled using GraphQL API and Apache Kafka. Another language we use for existing applications is Java. 

We have a very interesting data model – we manage more than 8,500 attributes. Our applications can process about 140 million data changes a day. We receive data from 60 different sources and send it to 100 other applications within the company.

What have you found in Deutsche Börse that competitors cannot offer?

The most important thing is people and company culture. I’ve been through a few companies, but what we have here, it is a great atmosphere and friendly climate. We are not afraid of innovation; we have strong management providing employees with opportunities and responsibility. We have got applications covering all phases of trading, which can’t be found elsewhere in the Czech Republic. In these difficult times, the combination of flexibility and stability is important to many, and that one is unrivalled here.


Deutsche Börse Group

  • It is an international exchange organisation and market infrastructure provider. 
  • With its wide range of products, services and technologies, the Group organises safe and efficient markets for sustainable economies.
  • The company’s second largest office with nearly 1,100 employees is located in Prague.
  • Deutsche Börse’s location in Prague is, among other things, responsible for a development of IT systems and applications and serves as a support for other offices across the organization.
Další článek