Domovská stránka » FinTech » CO BY POMOHLO V PROPAGACI ČESKÝCH FIREM VE SVĚTĚ?
  • FinTech

    CO BY POMOHLO V PROPAGACI ČESKÝCH FIREM VE SVĚTĚ?

    Adobe Stock
    Adobe Stock

    Česká republika má nejlepší možné předpoklady stát se evropským lídrem otevřeného bankovnictví, což by jednak zjednodušilo bankovní služby pro uživatele, ale také pomohlo v propagaci českých firem ve světě. Proč se nám zatím nepovedlo na tento systém přejít? 

    DOMINIK STROUKAL

    člen NERV

    Kdo jiný než Česká republika by měl být lídrem Evropy v otevřeném bankovnictví? Když přišla Evropská komise s regulací PSD2, která si kladla za cíl přinést do Evropské unie otevřené bankovnictví, v médiích se nešetřilo slovem „revoluce“. Ta bohužel nepřišla, ale je to jen naše chyba. Chyba, která se dá snadno napravit a mohli bychom se stále ještě lídrem v otevřeném bankovnictví stát.

    Bankám se u nás daří

    Máme pro to nejlepší možné podmínky. České banky vydělávají, máme skoro dvakrát více poboček na jednoho obyvatele, než je světový průměr. Technologicky držíme krok s Londýnem a klienti bank se nebojí používat nové technologie. Bankám se u nás daří a udržují si zdravou konkurenci, přestože v posledních divokých letech dochází k určité konsolidaci trhu.

    Předpoklady k úspěchu

    Ze všeho výše uvedeného jasně vyplývá, že Česká republika by snadno mohla být lídrem Evropy v otevřeném bankovnictví. Spolupráce mezi bankami pro jednotný standard je velmi silná, jsme členy Evropské unie, a české fintechy tak můžou v případě úspěchu mířit snadno za hranice. Jsme blízko západu, ale stále jsme neztratili dravost. Kde tedy jinde než v České republice?

    Nevyužitý potenciál 

    Bohužel se nám to zatím příliš nedaří. Některé banky zavádějí PSD2 vlažně, jiné Evropskou komisi přímo ignorují. Regulátor situaci monitoruje, ale politické téma to není. V zemi, která je fintechům zaslíbená, se dařilo těm postaveným na PSD2 jen velmi málo. Nevyplývá z toho, že potenciál máme, ale neumíme pracovat zrovna s PSD2?

    Vize do budoucna

    Situace se lepší, ale k lídrovi v otevřeném bankovnictví máme bohužel daleko. Banky nespolupracují, přístup regulátora je vlažný a politické téma to není ani vzdáleně. Ale rozdíl mezi současnou situací a prvenstvím v otevřeném bankovnictví je jasná vize, že Česká republika na to má a dokáže to. Máme skvělé předpoklady, jen praštit do stolu a udat směr. Prodat se, i o tom to je. Chlubit se úspěchem místních firem. Stačí vize.

    Benefity otevřeného bankovnictví

    Nakonec to nebude jen o tom, že někde obsadíme pomyslnou první příčku, ale spíše o podpoře firem, která nás ale nemusí stát ani korunu. Otevřené bankovnictví by dělalo České republice dobré jméno v zahraničí. Zásadní je také ochota občanů využívat moderní technologie, zjednodušit a obecně zlepšit svůj život. Naše finanční transakce by mohly být levnější, investování uživatelsky příjemnější, transakce přímočařejší a bezpečnější. Jen praštit do stolu a opřít se do toho.

    Další článek