Domovská stránka » FinTech » IT SPECIALISTÉ JSOU NA TRHU PRÁCE ŽÁDANÍ
FinTech

IT SPECIALISTÉ JSOU NA TRHU PRÁCE ŽÁDANÍ

Advertorial
Adobe Stock
Advertorial
Adobe Stock

Pracovní trh se mění a opravdových odborníků, především v oblasti IT, je stále nedostatek, a tak si mohou mezi zaměstnavateli vybírat. Co je pro IT specialisty důležité při hledání nové pracovní příležitosti?

BARBORA BÜHNOVÁ

Proděkanka pro průmyslové partnery,
Fakulta informatiky Masarykovy univerzity

Absolventi oborů nachází uplatnění již během studia

Průzkum Masarykovy univerzity mezi absolventy ukazuje celkem jasně, že v případě studentů Fakulty informatiky dochází k hledání trvalé pracovní příležitosti již během studia. Na rozdíl od ostatních oborů, kde s diplomem přichází hledání práce s vyšší kvalifikací (oproti brigádám v době studia), absolventi informatiky ve většině neuvažují o změně práce, které se věnovali v posledních ročnících studia. To ovlivňuje i dynamiku faktorů, které jsou při hledání prvních pracovních příležitostí nejpodstatnější. Patří mezi něflexibilita v kombinaci práce a studia a často i možnost absolvovat ve firmě povinnou stáž či závěrečnou práci.

Dále je důležitá příležitost pracovat s nástroji a technologiemi, ve kterých se chce uchazeč dále rozvíjet a profilovat, oblíbenější jsou tak progresivnější prostředí s možností experimentovat s novými technologiemi a být kreativnější. A klíčové je i pracovní prostředí, jehož nejlepší vizitkou jsou stávající zaměstnanci, mezi kterými má uchazeč často řadu známých, ať už ze školy, nebo profesních komunit kolem meet-upů a vývojářských konferencí.


MARTIN HORČIČKA

Generální manažer Deutsche Börse Services

Je třeba se rozvíjet

Při hledání práce by si IT specialisté určitě měli vybrat takovou pozici, která je někam posune, a tak si díky ní zvýší svou hodnotu na trhu práce. Nemá smysl dělat dokola jen to, co už umím, je třeba se něco nového učit a rozvíjet se.

Při samotném výběrovém řízení je pak důležité, aby se IT specialisté zaměřili na to, jak se prezentovat a správně doručit potenciálnímu zaměstnavateli message o tom, kdo jsou a co umějí. Každý by si měl říct, co nejdůležitějšího chce o sobě sdělit a naučit se svůj příběh popsat jednoduše a srozumitelně, aby při pohovoru zaujal.


JAN SILBER

jobstack.it leader & recruitment wizard

IT specialisté si dnes mohou vybírat

V dnešní době není vůbec jednoduché najít kvalitní IT specialisty. Doba se změnila a trh se otočil. Kandidáti si vybírají firmy a je potřeba k tomu tak i přistupovat. Firmy dnes nabízejí sebe a své pozice a IT specialisté si vybírají.

Oblasti, které jsou pro IT specialisty důležité, se liší podle seniority. Z našich zkušeností a statistik můžeme říct, že pro juniory je důležité hlavně to, jestli budou mít možnost se dál učit. Vybírají si také místa, kde budou moci rychle růst a posouvat se. U seniorů je to ale složitější. Jde jim většinou o vyvážený package složený z těchto oblastí: konkrétní náplň práce, kolegové v týmu, firma, firemní kultura, finanční stránka věci, možnost home office nebo full remote práce. A to celé mohou podpořit další benefity. U každého se důležitost jednotlivých bodů může trochu lišit, ale dá se říct, že pokud jsou jedna nebo více oblastí vyloženě slabé, je velmi těžké někoho najít. A pro obě skupiny IT specialistů je důležité, jaké technologie a vývojové procesy firma používá. Nikdo už příliš nechce vyvíjet „po staru“ a používat zastaralé technologie.

Další článek