Domovská stránka » FinTech » JEDNÍM Z PILÍŘŮ TRANSFORMACE ČESKÉ EKONOMIKY BY MĚL BÝT FINTECH
 • FinTech

  JEDNÍM Z PILÍŘŮ TRANSFORMACE ČESKÉ EKONOMIKY BY MĚL BÝT FINTECH

  Fintech
  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock
  Fintech
  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock

  Česká republika se řadí do první třetiny zemí dle HDP na obyvatele, což poukazuje na relativně vysokou vyspělost naší ekonomiky. I přes to je ale naše ekonomika stále orientována spíše na subdodávky v rámci výrobních řetězců, než na tvorbu přidané hodnoty.

  Ondrej machac

  ONDŘEJ MACHAČ

  Výkonný manažer České fintechové asociace

  Pakliže budeme chtít přejít z montovny na mozkovnu, budeme potřebovat zaměření na produkty a služby s vyšší přidanou hodnotou, jako je fintech.

  Role fintechu může být jedním z pilířů budoucího rozvoje české ekonomiky. Talenty máme, a stejně tak i silnou bázi finančních profesionálů. Svědčí o tom i vysoká stabilita, úroveň služeb i ziskovost finančních služeb, které překonávají výsledky našich sousedů. Vše je ale potřeba uchopit tak, aby Česká republika nebyla montovnou, ale mozkovnou.

  Kalendář FinTech akcí, kde se můžeme setkat najdete ZDE

  Naše výhoda

  Výhodou tuzemské fintech scény je i to, že může těžit ze zázemí silných finančních služeb, které patří mezi nejlepší a nejinovativnější na světě. Svědčí o tom například úroveň digitálního bankovnictví nebo adopce elektronických plateb, přičemž v mobilním a bezkontaktním placení patří Česko mezi světové lídry.

  „Máme potenciál exportovat špičkový fintech do celého světa. Možná ne nezbytně ve formě služeb pro koncové zákazníky. V Česku máme špičkové experty a můžeme přilákat i zahraniční talent. Pojďmě fintechům pomoci, ať u nás vznikne pomyslné FinTechové Švýcarsko“ Ondřej Machač, České fintech asociace.

  FinTech prostředí v Česku

  V Česku je dnes více jak sto firem. Ty mapuje tzv. Mapa českého fintechu, která vznikla díky spolupráci České fintechové asociace FinTech Cowboys, Fintree a Ministerstvem financí.

  AKTUÁLNĚ V PŘEHLEDU EVIDUJEME:
  7 fintechů v kategorii insurtech,
  4 společnosti v kategorii bankovních a fintech softwarů,
  4 fintechy v měnovém trhu,
  10 fintechových projektů v oblasti blockchainu,
  3 „klasické“ investiční aplikace,
  16 společností a projektů v kategorii účetnictví a cash flow,
  3 klasické crowdfundingové platformy, 9 zástupců investičního crowdfundingu,
  12 projektů v oblasti P2P investování a půjček,
  13 fintechů v platbách,
  16 zástupců fintechu v oblasti úspor a osobních financí.

  Zdroj: Fintech
  Další článek