Domovská stránka » FinTech » JSME KORPORÁT, ALE CÍTÍM SE TU JAKO V RODINNÉ FIRMĚ
ADVERTORIAL

V byznysu se pohybuje téměř 30 let a kromě České republiky působil i v zahraničí. Práci svých snů ale nakonec našel v Praze. „Deutsche Börse Services je korporát, kde se ale cítím jako v rodinné firmě,“ říká generální manažer Martin Horčička. V současné době si klade za cíl přiblížit DBS širší veřejnosti.

MARTIN HORČIČKA

Generální manažer Deutsche Börse Services

Během své kariéry jste působil v řadě významných firem. Čím si vás získala Deutsche Börse Services?

Deutsche Börse Group je unikátní společnost. Působíme po celém světě a kromě burzy nabízíme řadu dalších služeb a produktů. V Praze sídlí divize Deutsche Börse Services, IT servisní organizace, která podporuje sesterské firmy po celém světě. Máme 65 týmů, v nichž pracují lidé více než 40 národností. Druhou takovou firmu v Česku nenajdete.

Jsme nadnárodní společnost, korporát, fungujeme ale jako rodinná firma s přátelskou atmosférou, což není běžné.

Jaká byla vaše cesta na pozici generálního manažera?

Původně jsem inženýr a začínal jsem v americké technologické společnosti, odkud jsem se přesunul do startupu jménem Oskar, kde jsme se s partou nadšenců snažili vybudovat protiváhu velkým operátorům. Pak následoval Vodafone a další velká jména: ING, Wüstenrot, NN… Když mě oslovila DBG, abych se stal generálním manažerem v Praze, neváhal jsem ani vteřinu.

Na co jste za dobu svého 3letého působení ve funkci nejvíce pyšný? 

Rozhodně jsem hrdý na to, jak jsme zvládli pandemii covid-19. Spravujeme a podporujeme množství důležitých provozů, například německá burza je součástí kritické infrastruktury státu, ze dne na den museli naši zaměstnanci pracovat z domova. Velká část našich kolegů jsou partneři a rodiče, museli zajišťovat vzdělávání svých dětí a vedle toho odvádět profesionální výkon. Zvládli to neuvěřitelně.

Čeho si na svých kolezích opravdu vážíte? 

Jsme nadnárodní společnost, korporát, fungujeme ale jako rodinná firma s přátelskou atmosférou, což není běžné. Našel jsem tu fajn, flexibilní a ochotné lidi, kteří si navzájem neváhají pomoci. Nikomu není zatěžko udělat i něco navíc, aby vše fungovalo.

Jakým výzvám momentálně jako společnost čelíte?

Jako firma neustále rosteme. Společně s naší pražskou sesterskou společností Clearstream Operations Prague jsme vyrostli na téměř 1 100 zaměstnanců. Proto jsme se rozhodli, že chceme být víc vidět. V Česku nás málokdo zná, zatímco třeba v Německu máme velké renomé. Je to způsobené i tím, že tady přímo nepodnikáme, ale pracujeme pro sesterské společnosti. Společně s nimi vytváříme silný finanční a technologický hub, v němž dokážeme kandidátům o zaměstnání nabídnout pestré spektrum týmů, produktů a služeb. To znamená, že se mohou posouvat a neustále rostou lidsky i odborně. Nezačnou se nudit a nemají moc důvodů odcházet. Navíc existuje i možnost pracovat na pobočkách v zahraničí.

Další článek
Domovská stránka » FinTech » JSME KORPORÁT, ALE CÍTÍM SE TU JAKO V RODINNÉ FIRMĚ
ADVERTORIAL

Z programátora se během pouhých 4 let stal vedoucím týmu o 50 lidech. František Hradil si na práci v Deutsche Börse cení rozmanitosti, přátelského kolektivu i možnosti růstu. Je přesvědčený o tom, že zaměstnanci tvoří hodnotu firmy. „Snažíme se, aby se neustále rozvíjeli a učili se nové věci,“ říká. Co je náplní jeho práce a jak funguje jeho multikulturní tým? 

FRANTIŠEK HRADIL

Head of Section Reference Data as a Service v Deutsche Börse

Do Deutsche Börse jste nastoupil v roce 2016 jako softwarový inženýr. Kudy vedla vaše profesní cesta na současnou pozici?

Jako softwarový inženýr jsem začal vývojem nové aplikace M7 pro obchodování komodit v Evropě. Firma mi byla od začátku blízká svým zaměřením i přátelskou atmosférou na míle vzdálenou klasické atmosféře v korporátech. Po úspěšném ukončení vývoje aplikace mě můj nadřízený doporučil na pozici vedoucího nově vznikajícího týmu. Tím, že jsme v Praze rychle rostli a vývoj se nám dařil, během roku a půl jsem vedl tým o 50 lidech. Byla to pro mě velká výzva, ale brzy jsem zjistil, že mě práce s lidmi strašně baví. 

V čem tedy spočívá náplň vaší pozice Head of Section?

V první řadě mám na starost tým lidí a jsou to právě zaměstnanci, kteří tvoří hodnotu naší firmy. Snažíme se, aby se neustále rozvíjeli a učili se nové věci, což se nám díky nejrůznějším projektům skvěle daří. Každý si prostě najde to své. Nyní například vyvíjíme novou cloudovou platformu pro správu dat. Celkově dohlížím na inovace našich aplikací a řešení jejich zabezpečení proti kybernetickým útokům. Naše firma celosvětově zaměstnává více než 10 tisíc lidí a její druhá největší pobočka je v Praze, kde navíc neustále rosteme. I proto je nyní naší prioritou hlavně komunikace s univerzitami. Osobně se těším především na spolupráci s ČVUT. 

Jak vypadá váš tým a jak společně fungujete? 

Můj tým je složený z 50 zaměstnanců napříč Prahou, Frankfurtem a Lucemburkem. Jen v rámci Prahy zaměstnáváme 49 národností, i tím jsme unikátní. V týmu máme kolegy, kteří jsou s námi od samého začátku, tedy téměř 15 let. Pracují s námi ale i studenti a čerství absolventi. Najdete tu pozice jako Software Engineer, Functional Analyst, Data Architect, DevOps Engineer, Test Automation Engineer, Scrum Master a Project Manager.

U nás ve společnosti funguje hybridní pracovní model, který umožňuje zaměstnancům kombinovat práci z domova a kanceláře. Jako tým se společně setkáváme v kanceláři jednou týdně, potom už je to většinou čistě na nich.

S jakými technologiemi pracujete?

Pro naši novou datovou platformu používáme Microsoft Azure Cloud Native architekturu – pracujeme s technologiemi jako je Azure Databricks, Azure Data Factory, Golang, Python. Datovou integraci řešíme pomocí GraphQL API a Apache Kafka. Dalším používaným jazykem pro existující aplikace je Java. 

Máme velmi zajímavý datový model – spravujeme více než 8 500 atributů. Naše aplikace zpracovávají kolem 140 milionů datových změn každý den. Data přijímáme z 60 různých zdrojů a posíláme do 100 dalších aplikací v rámci firmy.

Co jste našel v Deutsche Börse, co vám konkurence nabídnout nemůže?

To nejdůležitější jsou lidé a firemní kultura. Už jsem pár firmami prošel, ale tady u nás je skvělá atmosféra, přátelské klima. Nebojíme se inovací, máme silný management, který zaměstnancům dává příležitosti a zodpovědnost. Máme aplikace, které pokrývají všechny fáze obchodování na burze, což v Čechách jinde nenajdete. V těchto nelehkých dobách je pro mnohé důležitá kombinace flexibility a stability, a ta je u nás bezkonkurenční. 


Deutsche Börse Group

  • Jedná se o mezinárodní finančně technologickou skupinu, která poskytuje infrastrukturu k obchodování na globálních kapitálových trzích.
  • Zajišťuje bezpečné, transparentní a efektivní finanční obchodování pro banky nebo investiční společnosti.
  • Druhá největší pobočka společnosti s téměř 1 100 zaměstnanci sídlí v Praze.
  • Pražská pobočka společnosti má mimo jiné na starost i vývoj IT systémů a aplikací a slouží jako podpora pro ostatní pobočky napříč celou organizací.
Další článek