Domovská stránka » FinTech » KORPORÁT S RODINNÝM PROSTŘEDÍM NENÍ FIKCÍ
ADVERTORIAL

Z programátora se během pouhých 4 let stal vedoucím týmu o 50 lidech. František Hradil si na práci v Deutsche Börse cení rozmanitosti, přátelského kolektivu i možnosti růstu. Je přesvědčený o tom, že zaměstnanci tvoří hodnotu firmy. „Snažíme se, aby se neustále rozvíjeli a učili se nové věci,“ říká. Co je náplní jeho práce a jak funguje jeho multikulturní tým? 

FRANTIŠEK HRADIL

Head of Section Reference Data as a Service v Deutsche Börse

Do Deutsche Börse jste nastoupil v roce 2016 jako softwarový inženýr. Kudy vedla vaše profesní cesta na současnou pozici?

Jako softwarový inženýr jsem začal vývojem nové aplikace M7 pro obchodování komodit v Evropě. Firma mi byla od začátku blízká svým zaměřením i přátelskou atmosférou na míle vzdálenou klasické atmosféře v korporátech. Po úspěšném ukončení vývoje aplikace mě můj nadřízený doporučil na pozici vedoucího nově vznikajícího týmu. Tím, že jsme v Praze rychle rostli a vývoj se nám dařil, během roku a půl jsem vedl tým o 50 lidech. Byla to pro mě velká výzva, ale brzy jsem zjistil, že mě práce s lidmi strašně baví. 

V čem tedy spočívá náplň vaší pozice Head of Section?

V první řadě mám na starost tým lidí a jsou to právě zaměstnanci, kteří tvoří hodnotu naší firmy. Snažíme se, aby se neustále rozvíjeli a učili se nové věci, což se nám díky nejrůznějším projektům skvěle daří. Každý si prostě najde to své. Nyní například vyvíjíme novou cloudovou platformu pro správu dat. Celkově dohlížím na inovace našich aplikací a řešení jejich zabezpečení proti kybernetickým útokům. Naše firma celosvětově zaměstnává více než 10 tisíc lidí a její druhá největší pobočka je v Praze, kde navíc neustále rosteme. I proto je nyní naší prioritou hlavně komunikace s univerzitami. Osobně se těším především na spolupráci s ČVUT. 

Jak vypadá váš tým a jak společně fungujete? 

Můj tým je složený z 50 zaměstnanců napříč Prahou, Frankfurtem a Lucemburkem. Jen v rámci Prahy zaměstnáváme 49 národností, i tím jsme unikátní. V týmu máme kolegy, kteří jsou s námi od samého začátku, tedy téměř 15 let. Pracují s námi ale i studenti a čerství absolventi. Najdete tu pozice jako Software Engineer, Functional Analyst, Data Architect, DevOps Engineer, Test Automation Engineer, Scrum Master a Project Manager.

U nás ve společnosti funguje hybridní pracovní model, který umožňuje zaměstnancům kombinovat práci z domova a kanceláře. Jako tým se společně setkáváme v kanceláři jednou týdně, potom už je to většinou čistě na nich.

S jakými technologiemi pracujete?

Pro naši novou datovou platformu používáme Microsoft Azure Cloud Native architekturu – pracujeme s technologiemi jako je Azure Databricks, Azure Data Factory, Golang, Python. Datovou integraci řešíme pomocí GraphQL API a Apache Kafka. Dalším používaným jazykem pro existující aplikace je Java. 

Máme velmi zajímavý datový model – spravujeme více než 8 500 atributů. Naše aplikace zpracovávají kolem 140 milionů datových změn každý den. Data přijímáme z 60 různých zdrojů a posíláme do 100 dalších aplikací v rámci firmy.

Co jste našel v Deutsche Börse, co vám konkurence nabídnout nemůže?

To nejdůležitější jsou lidé a firemní kultura. Už jsem pár firmami prošel, ale tady u nás je skvělá atmosféra, přátelské klima. Nebojíme se inovací, máme silný management, který zaměstnancům dává příležitosti a zodpovědnost. Máme aplikace, které pokrývají všechny fáze obchodování na burze, což v Čechách jinde nenajdete. V těchto nelehkých dobách je pro mnohé důležitá kombinace flexibility a stability, a ta je u nás bezkonkurenční. 


Deutsche Börse Group

  • Jedná se o mezinárodní finančně technologickou skupinu, která poskytuje infrastrukturu k obchodování na globálních kapitálových trzích.
  • Zajišťuje bezpečné, transparentní a efektivní finanční obchodování pro banky nebo investiční společnosti.
  • Druhá největší pobočka společnosti s téměř 1 100 zaměstnanci sídlí v Praze.
  • Pražská pobočka společnosti má mimo jiné na starost i vývoj IT systémů a aplikací a slouží jako podpora pro ostatní pobočky napříč celou organizací.
Další článek