Domovská stránka » FinTech » MODERNÍ PLATEBNÍ METODY
ADVERTORIAL

Zákazníci stále častěji preferují platební metody, které jsou rychlé, pohodlné, jednoduché a hlavně bezhotovostní. Spojením uživatelské zkušenosti a inovativních technologií tak již dnes máme řadu způsobů, jak můžeme platit.

RADIM OULEHLA

Co-Founder Fintree.cz 

Oblast plateb se pod vlivem inovací výrazně posouvá. Z dostupných dat můžeme sledovat hned několik trendů, které nás budou v následujících letech provázet. Jedná se například o Click to pay řešení, BNPL, elektronické peněženky a bezhotovostní a mobilní platby.

Click to pay řešení

Situace okolo pandemie umocnila růst e-commerce, což podpořilo rozvoj digitálních plateb. Obchodníci si začali uvědomovat, že je nutné dívat se na platby strategičtěji. Zjistili, že jim tato oblast může pomoci nejen v růstu jejich podnikání, ale také ke zvyšování uživatelské zkušenosti a optimalizaci návratnosti investic.

Řeč je o Click to pay řešeních, které umožní zákazníkovi uložit údaje své platební karty do platební brány. Při opětovném nákupu už tedy nemusí údaje znovu zadávat, což výrazně urychluje dokončení objednávky. Click to pay řešení nabízejí v Česku karetní giganti Mastercard i Visa. Díky jejich spolupráci s internetovými platebními branami můžeme pozorovat, jak toto řešení proniká už i do středních a malých e-shopů, čímž adaptace nabírá raketové tempo.

BNPL „odložené ” platby

Služba „Buy Now, Pay Later” je už třetí rok nejrychleji rostoucí globální platební metodou. Do roku 2024 by měla tvořit zhruba 13,6 % transakcí v celé Evropě. Tohoto trendu chtějí využít světoví hráči, kteří pochopili, že jim „odložené“ platby mohou zajistit velké množství uživatelů a nový tok příjmů. V integraci BNPL tedy neotálejí.

Dosavadní služby, které svůj produkt stavěli čistě na BNPL zase zjistily, že konkurentů v této oblasti přibývá a je nutné se odlišit. Proto nabídku svých služeb diverzifikují například na rozklad platby do několika měsíců, možnost získat cashback, prodlouženou záruku a jiné benefity. Z „odložené platby” se tak stává trochu jiný pojem, který bychom mohli označit jako „obohacenou platbu”.

FinTech a e-commerce podcasty si můžete poslechnout ZDE

Elektronické peněženky

Dalším trendem je využívání elektronických peněženek, které si od roku 2020 udržují stabilní růst počtu uživatelů. Tyto aplikace se velmi rychle rozvíjí a nabízejí uživatelům stále komplexnější služby od pohodlné a rychlé platby až po správu osobních financí, věrnostní programy, pojištění, odložené platby a další. Podle zprávy FIS Global Payments Report budou digitální peněženky do roku 2025 tvořit něco málo přes polovinu hodnoty transakcí elektronického obchodu na celém světě.

Novinky ze světa kryptoměn najdete ZDE

Bezhotovostní a mobilní platby

Spotřebitelé stále méně používají pro platbu hotovost a na místo toho raději platí kartou. Dle průzkumu od Mastercard platí Češi kartou zhruba v 59 % případů. Dá se očekávat, že toto číslo bude i nadále růst, jelikož roste i počet míst s možností bezhotovostní platby.

Technologie tokenizace umožnila vytvořit digitální kopii platební karty a uložit ji do prakticky jakéhokoliv zařízení s NFC čipem. Díky tomu se obchodníci stále více setkávají s platbami pomocí mobilního telefonu či jiného nositelného zařízení jako jsou hodinky, náramky či prsteny. Jednoduchost a pohodlnost při platbě jsou důvodem pro potenciálně rostoucí oblibu této metody i v budoucnu.

Další článek