Skip to main content
Domovská stránka » FinTech » WEALTHTECH V ČESKU ČEKAJÍ ZÁŘNÉ ZÍTŘKY
ADVERTORIAL

Co se vám vybaví jako první, když se řekne WealthTech? Pokud jste si nepředstavili nic konkrétního, nezoufejte, povědomí o této oblasti není v naší zemi zatím příliš vysoké, ale to se brzy změní.

JIŘÍ FUCHS

JIŘÍ FUCHS

předseda výkonného výboru

WealthTech se zaměřuje na správu bohatství pomocí technologií. Celosvětově  bylo do WealthTech jen za první dva kvartály tohoto roku investováno přibližně 7 miliard amerických dolarů. To však ale pro spoustu čtenářů může znít poměrně abstraktně, proto se podíváme, jaká konkrétní využití WealthTech nabízí.

Co WealthTech přináší svým uživatelům?

Díky tomu, že je v dnešní době možné spravovat si své finance prostřednictvím technologií, nemusíme fyzicky navštěvovat žádné instituce, a dokonce ani nikomu volat. Dobrým příkladem jsou on-line brokeři – cokoliv včetně ověření identity (KYC) vyřešíte z pohodlí domova v mobilní aplikaci. 

Pandemie covid-19 přilákala k investování přes tyto aplikace spoustu lidí a jejich vývoj, především se zaměřením na uživatelskou zkušenost, postupuje raketovým tempem. Díky tomu se zjednodušuje jejich použití a obsluhovat je zvládne téměř každý. Zajímavým trendem je, že z některých se zároveň svým způsobem stávají sociální sítě.

Zajímají vás finanční technologie? Poslechněte si o nich podcast ZDE

Tyto platformy jdou ruku v ruce s dalším WealthTech trendem, kterým jsou tzv. robo-advisors. Tito poradci jsou bez nutnosti asistence člověka schopni na základě preferencí zákazníka, které obvykle vyplní do vstupního formuláře, doporučit investiční strategii. Jedná se o efektivní způsob, který přináší dramatické úspory nákladů na pracovníky v části onboardingu a komunikace s klienty.

Kromě robo-advisors, kteří na základě rozhodovacího stromu doporučí předem definované portfolio, které je pak spravováno lidskými investičními specialisty, se také objevuje jejich další vývojová větev. 

V další fázi by robo-advisors měli být schopni automatizovat i následující část investičního procesu. Tedy s využitím datové analýzy pomocí strojového učení a umělé inteligence investiční portfolia průběžně automaticky aktualizovat dle potřeb jednotlivých klientů.

FinTech slovník všech pojmů najdete ZDE

WealthTech samozřejmě nabízí další zajímavé vychytávky, které nám mohou usnadnit život, jako jsou digitální peněženky či pomocníci při vyplňování daňových formulářů a podobně.

Proč je spojení bohatství a technologií důležité?

Generace, která vybudovala svět, jak ho známe dnes, stárne, což znamená, že obrovské množství finančních prostředků se v příštích dekádách bude přesouvat do rukou Generace X a Mileniálů. Pro tyto generace je na rozdíl od Baby boomerů, kteří jsou zvyklí spíše na osobní vztahy s investičními poradci, používání technologií naprosto přirozené a adaptace správy bohatství je tedy nevyhnutelná.

Next article