Domovská stránka » Malé a střední podniky » ELEKTROMOBIL PRO PODNIKÁNÍ? TAKŘKA VÝHRADNĚ S VYUŽITÍM MIMOBANKOVNÍHO FINANCOVÁNÍ
 • Malé a střední podniky

  ELEKTROMOBIL PRO PODNIKÁNÍ? TAKŘKA VÝHRADNĚ S VYUŽITÍM MIMOBANKOVNÍHO FINANCOVÁNÍ

  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock
  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock

  Na dotace pro pořízení elektromobilu v současnosti dosáhnou pouze veřejné a neziskové organizace. Zásadní legislativní změna v České republice zatím pokulhává. Snad již brzy pomůže i stát, který plánuje do rozvoje elektromobility výrazně zasáhnout.


  Elektromobilita v ČR

  Zatímco podíl elektromobilů byl v celé EU na konci prvního čtvrtletí letošního roku 1,14 %, v ČR to bylo pouze 0,21 % (tedy jen necelá pětina EU průměru). Rozvoj elektromobility u nás přitom táhnou primárně firmy a podnikatelé, kteří investují do obnovy vozového parku a snižování své uhlíkové stopy.

  „Domácí statistiky zachraňují členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA), kde byl podíl elektromobilů na financování osobních vozů ke konci prvního čtvrtletí prakticky shodný s průměrem v EU. Ve vozových parcích financovaných členy ČLFA tvořily elektromobily 1,1 procenta,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA).

  Špatná infrastruktura

  V přípravě infrastruktury pro elektromobilitu je ČR na 21. místě z 22 sledovaných evropských zemí. Nelichotivou statistikou se zabývala i Konference o čisté mobilitě, kterou pořádalo v květnu Ministerstvo životního prostředí ČR. Mimo jiné zaznělo, že se v ČR nachází jen 0,7 % nabíjecích stanic v rámci celé Evropské unie. Podstatné je, a na konferenci to jasně zaznělo, že stát chce tuto situaci změnit.

  Podpora čisté mobility

  „Ministerstvo životního prostředí bylo velmi aktivní na evropské úrovni při vyjednávání balíčku podpor pro rozvoj čisté mobility v rámci českého předsednictví. Ten podle mého názoru výrazně nastartuje potřebné změny i v dalších resortech. Vláda rovněž připravuje změnu zákona o obchodování s emisními povolenkami a jednoznačně chce jít cestou podpory ekologických investic. Z pohledu podnikatelských subjektů je klíčovým úkolem v tomto směru příprava plánu čisté mobility od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, který by měl být schválen do konce letošního roku,“ dodala Jana Hanušová. Důležitou zprávou je podle ní i fakt, že v legislativním procesu je návrh na prodloužení mimořádných odpisů u bezemisních vozidel zařazen na dalších pět let.

  1 352 nových elektromobilů

  V prvním čtvrtletí bylo v ČR podle dat Svazu dovozců automobilů (SDA) prodáno celkem 1 352 nových elektromobilů (osobních i užitkových). Téměř třetinu financovaly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Tyto specializované finanční instituce mohou podnikatelům často pomoci nejen s vlastním financováním elektromobilu, ale také s financováním potřebné infrastruktury.

  Další článek