Skip to main content
Domovská stránka » Odpovědná budoucnost » PROČ TŘÍDIT VYSLOUŽILÉ ELEKTROZAŘÍZENÍ?
 • Odpovědná budoucnost

  PROČ TŘÍDIT VYSLOUŽILÉ ELEKTROZAŘÍZENÍ?

  Článek vznikl ve spolupráci s:
  Článek vznikl ve spolupráci s:

  Třídění odpadu má asi většina z nás spojené s papírem, plastem, sklem a kovovými odpady. O tom, proč třídit tyto suroviny, už byly sepsány desítky článků. Věděli jste ale, že je třeba třídit i vysloužilé elektrozařízení?

  Jaké výhody recyklace přináší?

  Opětovným využitím elektroodpadu se šetří přírodní zdroje a omezuje se zatěžování prostředí škodlivinami, v případě elektrospotřebičů se opětovné využití materiálu pohybuje od 50 do 85 %. Recyklace navíc snižuje náklady při výrobě nových produktů a snižuje ekologickou zátěž prostředí.

  Elektrospotřebiče do komunálního odpadu nepatří

  Zcela nepochybně nejhorším místem, kam staré elektrospotřebiče odložit, jsou černé skládky, které mohou vést až k menší ekologické katastrofě. Za odložení odpadu na černé skládky navíc podle zákona o odpadech hrozí pokuta až do výše 20 000 Kč. Elektrospotřebiče, které obsahují zdraví škodlivé materiály, však nepatří ani do komunálního odpadu. V tomto případě totiž velmi pravděpodobně nedojde k jejich recyklaci a na skládce se budou jen hromadit.

  Kam tedy s elektroodpadem?

  Použité elektrozařízení můžete zavést nebo zanést na sběrné místo, kde ho můžete bezplatně odložit. Drobné vysloužilé elektrozařízení můžete zanést také do červených stacionárních kontejnerů. Lokaci pro Vás nejbližšího kontejneru můžete najít po zadání své adresy na cervenekontejnery.cz.

  Červených kontejnerů je aktuálně napříč republikou více než 4 000 a neustále přibývají nové. V každém ze 14 krajských měst navíc můžete narazit na jeden unikátní červený kontejner, jehož podobu mu vdechli výtvarníci a streetartoví umělci v rámci projektu Umění třídit pod záštitou společnosti ASEKOL. Tato společnost provozuje nejhustší veřejně dostupnou sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení v Evropě.

  Nepotřebné mobilní telefony můžete také recyklovat v rámci neziskového projektu Remobil, který opětovně telefon použije a navíc za každý telefon přispívá 10 Kč na charitativní účely. Proč elektrospotřebiče vyhazovat, když se dají opravit? Přírodu před zbytečným odpadem můžete chránit i díky opravarna.cz, která je největší sítí odborných servisů a drobných opravářů u nás.

  Next article