Skip to main content
Domovská stránka » Podnikání » HOME OFFICE PO PANDEMII – ANO NEBO NE?
 • Podnikání

  HOME OFFICE PO PANDEMII – ANO NEBO NE?

  Ve spolupráci s:
  Photo: Adobe Stock
  Ve spolupráci s:
  Photo: Adobe Stock

  KAMILA ZÁRYCHTOVÁ

  Zakladatelka a ředitelka Business for breakfast

  Jaký je Váš názor na home office i po covidové pandemii? Stane se v některých oborech standardem?

  Mnozí lidé si ani neuvědomují, jak náročné je pracovat z domova. Pokud se jedná o dočasnou záležitost, může se to zdát jako výborná věc. Ovšem umět pracovat na home office dlouhodobě a s odpovídajícími výsledky chce maximální sebedisciplínu. Navíc do hry vstupují další aspekty, o kterých se už tolik nemluví.

  Naše domovy často ani nejsou uzpůsobeny k práci z domova. Práce v domácím prostředí dokáže zcela zásadně ovlivnit celý pracovní proces. Navíc fakt, že k tomu, abyste se dostali do „práce“, vám stačí pět kroků z postele ke stolu, s sebou nese sám o sobě hodně problémů. Odbourá se tím klasické ráno, příprava do práce, cesta do práce, činnosti, které v lidech probouzí energii. Home office vás často přiková doma, kde od rána do večera sedíte téměř bez pohybu za počítačem. Jak to dlouhodobě ovlivní psychickou pohodu a zdraví?

  Jako asi nejdůležitější problém práce na home office vnímám absenci sociálního kontaktu. Když chodíte do práce, jste součástí kolektivu, máte možnost pohovořit s kolegy a probrat nejen pracovní, ale třeba i nepracovní záležitosti. Člověk je sociální bytost a jen málokomu svědčí sedět celé dny na jednom místě pouze v online prostoru.

  Všechny tyto aspekty se v dlouhodobém horizontu podepisují na efektivitě práce, na tom, zda práce člověka baví a naplňuje, na tom, jak dobře ji vykonává, a samozřejmě na lidském zdraví. Myslím si, že nejlepší je mít home office zavedený jako doplněk standardní práce, nikoliv jako stálé řešení. Protože na permanentní home office musí být člověk opravdu dobře nastaven – a málokdo v sobě takovou sebekázeň a sebedisciplínu má.

  Jakým problémům podnikatelé v současné době čelí?

  V době covidové se prohloubil problém najít kvalitní zaměstnance nebo spolupracovníky. Dalším významným problémem, se kterým se podnikatelé musí potýkat, je druhotná platební neschopnost, tedy řetězení neschopnosti splácet kvůli navazujícím pohledávkám a závazkům. Neméně významným problémem je nejistota, která vede ke změně chování lidí. Nikdo neví, co bude, nelze dopředu nic naplánovat, a tudíž lze jen těžko predikovat obchodní aktivity a výsledky. Mnoho firem také čelí potížím souvisejícími s dodávkami různého materiálu, zpomaluje se výroba či dodávka služeb. Jistě bychom našli mnoho dalších věcí, se kterými se podnikatelé musí ze dne na den popasovat. Úspěšní podnikatelé se dokážou vyrovnat s mnoha změnami, ale nelze se se změnami vyrovnávat opravdu každý den.

  V čem určitě doba covidová pomohla, je online režim. Najednou to, co dřív nebylo možné, lze vyřešit jednoduše online. Domnívám se, že tento aspekt otevřel nové možnosti ve spoustě odvětví.

  Next article