Skip to main content
Domovská stránka » Podnikání » LUBO SMID O ZAČÁTCÍCH STRV
 • Podnikání

  LUBO SMID O ZAČÁTCÍCH STRV

  Je spoluzakladatelem a výkonným ředitelem společnosti STRV, která se zabývá softwarovým designem a inženýringem. Vyvíjí produkty nejen pro nejžhavější startupy Silicon Valley, ale také pro další značky po celé USA a Velké Británii. Lubo byl oceněn jako člen Forbes 30 pod 30 a Forbes Technology Council.

  Můžete nám v krátkosti představit společnost STRV a čemu se nyní v rámci svých projektů věnujete?

  STRV je česká technologická společnost, která vyvíjí softwarové produkty. Působíme převážně na americkém trhu, hlavní kanceláře však máme v pražském Karlíně. Do portfolia STRV také patří naše vlastní projekty, které postupně rostou, stejně jako investice do nadějných projektů s globálním potenciálem.

  Jaké byly Vaše začátky a počáteční úskalí?

  Vznikli jsme bez jakékoli externí investice a růst STRV financujeme z organického růstu. To je přístup, který bych zpětně nikdy nezměnil, jelikož nám dal svobodu rozhodnout se v jakémkoli bodě, jak postupovat dál. Přitom ne všechny chvíle byly jednoduché, především po finanční stránce. Také přesvědčit první americké klienty a získat od nich reference nám trvalo více než rok. A pro ty, kteří chtějí dělat byznys v USA mám radu. Musíte se do USA přestěhovat a nasát tu atmosféru.

  Hlavní je, abych byl spokojený s rozložením svého dne.

  Máte pocit, že podnikání nějakým způsobem změnilo Vaši osobnost, hodnoty, postoje?

  Podnikání je o obrovské míře svobody a věřím, že je to primární důvod, proč to lidé dělají. Mít možnost se realizovat, aplikovat vlastní myšlenky, a ne jen koukat na čísla. Myslím, že člověk, který podniká primárně kvůli penězům, to nedotáhne tak daleko jako někdo, kdo v tom opravdu vidí smysl. A najde se v tom, že jeho byznys řeší konkrétní problém.Hlavní je, abych byl spokojený s rozložením svého dne.

  Jak se Vám daří udržet si work-life balance?

  Každý den je potřeba si užít, a i když ne všechny jsou růžové, je třeba nezapomenout na sebe a hlavně na své tělo. Jak se říká, ve zdravém těle zdravá mysl. A díky tomu, že se o sebe starám po zdravotní stránce – tedy cvičení, strava, relaxace – tak věřím, že mi to pomáhá dělat dobrá rozhodnutí. Neřeším, kolik hodin pracuju, ale spíš, jestli jsem s rozložením svého dne spokojený. Vím, že bych nebyl, kdyby mi chyběl například sport, cestování nebo aktivity s kamarády. Je potřeba to brát trochu s nadhledem a rozhodně se nestavět do pozice, že je člověk pro společnost nepostradatelný. To je začátek konce, proto se soustředím na pravý opak, tedy abych nebyl moc potřeba. Dává mi to prostor soustředit se na nové věci a neustále nás posouvat dál.

  V čem vidíte hlavní klíč úspěchu? Jak byste podpořil případné začínající podnikatele?

  Hlavní je dělat něco, co člověka baví. Když ho to totiž baví, znamená to, že tomu bude schopný dát maximální úsilí, aby to někam dotáhl. Často je potřeba právě úsilí, které odliší úspěšné a ty, kteří to vzdají. Pak už je to jen o tom narazit na dobrý tým a dobrý nápad, s postupem času přijde vše ostatní. Hlavně je důležité si o sobě moc nemyslet a brát úspěch jako úspěch týmu. Nikdo by totiž neměl být vynechán, když jde o jeho oslavování.

  Next article