Domovská stránka » Podnikání » VÁCLAV STANĚK O PŘÍBĚHU VLASTNÍ ZNAČKY VASKY
 • Podnikání

  VÁCLAV STANĚK O PŘÍBĚHU VLASTNÍ ZNAČKY VASKY

  Foto: archív Václava Staňka

  Václave, co Vás vedlo k tomu, abyste začal podnikat v oboru obuvnictví?

  Pocházím ze Zlína a můj otec má svou značku pracovní obuvi, takže obuvnická tradice provází naši rodinu již dlouhá léta. Chtěl jsem si založit vlastní značku moderních a kvalitních bot, u kterých bude zákazník vědět, kdo a z čeho je vyrobil. Zároveň mě podnikání zajímalo již od útlého věku a příběh Tomáše Bati byl pro mě velkou inspirací. Vasky jsem založil v momentě, kdy jsem se dozvěděl, že mi profesionální sportovní kariéra kvůli cukrovce není souzená.

  Z čeho jste měl největší obavy? Pokořil jste je?

  Vyloženě obavy jsem nikdy neměl, věděl jsem, že když najdu dobrý tým, který maká a věří v naši práci, tak to bude dobré. Začátky byly samozřejmě těžké a i teď je každý den ve Vaskách výzva, ale učíme se, zlepšujeme se a snažíme se neustále posouvat o krok dál.

  Jak jste řešil financování v začátcích podnikání?

  Začínal jsem s penězi, které jsem měl našetřené z atletických závodů a kapesného, bylo to asi 30 tisíc korun. Díky kamarádům a rodině se podařilo vytvořit první pár bot, fotografie a webové stránky. Pak jsem je i díky sociálním sítím začal nabízet a prodávat po kavárnách. Za pár měsíců už jsme měli první kancelář a prodejnu ve Zlíně. 

  Budeme se držet našich pilířů a rádi bychom dostali Vasky do celého světa. Zlepšovat se můžeme pořád a ve všem. 

  V čem je značka Vasky silná a kde naopak vidíte prostor ke zlepšení?

  Máme skvělou komunitu zákazníků, kteří s námi sdílí své zážitky z cest, účastní se našich akcí a podporují nás. A my se stále snažíme myslet na jejich spokojenost. Chceme i nadále být značkou kvalitní kožené obuvi. Budeme se držet našich pilířů a rádi bychom dostali Vasky do celého světa. Zlepšovat se můžeme pořád a ve všem. Rozšiřujeme a škálujeme výrobu, přestěhovali jsme se do nového logistického centra a větších prodejen, zavedli jsme zákaznickou linku a vymýšlíme různé akce pro zákazníky. Plánujeme také otevřít více prodejen, abychom byli zákazníkům nablízku. 

  Co je pro Vás ukazatelem úspěšné, prosperující a udržitelné firmy?

  Spokojenost zákazníků a zaměstnanců. To je základ všeho.

  Kdo Vás inspiruje ze světa podnikání?

  Automaticky bych odpověděl, že Tomáš Baťa, ale inspiruje mě i spousta současných podnikatelů. Poslouchám hodně podcastů a snažím se si z každého úspěchu i neúspěchu jiných vzít ponaučení. Stále se mám co učit.

  Další článek