Domovská stránka » Podnikatelské trendy » ČESKÝ FINTECH BUDE TĚŽIT Z GLOBÁLNÍHO TRHU
ADVERTORIAL

Česká fintechová asociace kontinuálně pracuje na zajištění co nejlepších podmínek pro rozvoj inovací a růst českých fintech firem. Kromě jiného sleduje světové trendy a navazuje zásadní zahraniční partnerství, navíc se snaží zvýšit finanční gramotnost v ČR.

Ondrej machac

ONDŘEJ MACHAČ

výkonný manažer České fintechové asociace

Čemu jste se v posledních letech nejintenzivněji věnoval? Budou mít výsledky vaší práce nějaký širší dopad?

Spolu s dalšími organizacemi a zákonodárci jsme úspěšně pracovali na zavedení zaměstnaneckých akcií. Startupy tak budou moci motivovat své zaměstnance a zapojit je do dlouhodobého úspěchu jejich společnosti. Tento důležitý nástroj (ESOP) pomůže akcelerovat celý startupový trh v Česku.

Podporujete zlepšení finanční gramotnosti v České republice. Proč a jak konkrétně?

Rozhodli jsme se tak, protože finanční gramotnost je klíčovým faktorem pro lepší finanční rozhodování jednotlivců. Aktuálně probíhá sbírka Vánoční příběhy, kterou pořádáme s naším partnerem INEV a Nadačním fondem Podpořit. Snažíme se tím podpořit výuku finančních dovedností ve školách. V roce 2024 budeme pokračovat v realizaci tohoto projektu s cílem zlepšit finanční gramotnost v naší společnosti.

Jaký je váš cíl pro rok 2024?

Jednoznačně budeme směřovat naši pozornost na Fintech Sandbox. Věříme, že tento nástroj bude mít v roce 2024 a 2025 pozitivní dopad na inovace v regulovaných sektorech. Budeme nadále pracovat na jeho rozvoji a podpoře, abychom poskytli českým firmám možnost rozvíjet své inovace a ověřit si své business modely.

Jak se vyvíjí český fintech? Co plánujete v roce 2024?

Naše členská základna se rozrostla na více než 60 členů, a to včetně bank a firem obchodovaných na zahraničních burzách. V nadcházejícím roce budeme pokračovat v práci na podpoře rozvoje fintech sektoru v České republice a pomáhat členům expandovat do zahraničí, například v rámci naší chystané mise do Irska nebo Nizozemí. Díky tomu mohou české fintech společnosti těžit z globálních příležitostí a inovačního potenciálu.

Jaké jsou největší současné fintech trendy?

Určitě využití umělé inteligence, přicházející regulace nebo evropské digitální peněženky.

Čím se bude Česká fintechová asociace dále zabývat?

Přátelé fintechu se mohou těšit na novou ročenku, která bude obsahovat ucelený přehled o aktuálním stavu fintech sektoru v České republice. Sledujeme klíčové indikátory, jako jsou VC investice do tuzemských firem, a analyzujeme trendy v oblasti spolupráce mezi bankami a fintechovými společnostmi. Současně aktivně pracujeme na tvorbě strategického dokumentu Fintech Roadmap, který bude sloužit jako orientační základ pro další rozvoj tohoto sektoru v naší zemi. Navíc podporujeme stejnojmenný podcast, který přináší zajímavé rozhovory a insights od předních odborníků a lídrů fintech oboru. Všechny tyto aktivity nám pomohou posílit naši roli v oblasti českých finančních technologií. Budeme nadále hledat způsoby, jak podporovat růst a konkurenceschopnost našeho sektoru v zahraničí.

Další článek