Skip to main content
Domovská stránka » Udržitelnost a odpovědnost » NICOLE KUDELKOVÁ: PŘEMÝŠLEJTE, NEŽ SI NĚCO KOUPÍTE
 • Odpovědná budoucnost

  NICOLE KUDELKOVÁ: PŘEMÝŠLEJTE, NEŽ SI NĚCO KOUPÍTE

  Foto: Ivan Kašša

  Nicole Kudelková působí již řadu let na sociálních sítích jako tvůrce kreativního obsahu v oblasti módy a designu. Na vlastním instagramovém účtu @nicolekudelkova představuje svůj osobitý a vytříbený pohled na současnou módu i životní styl. Kromě toho spolupracuje s komerčními klienty, zabývá se správou sociálních médií a svou činnost rozšiřuje také do oblastí fotografie, stylingu a publicistiky. Aktuálně také pracuje jako social media editor pro časopis ELLE.

  Co pro Vás představuje udržitelnost?

  Udržitelnost, to jsou každodenní malé i velké kroky a učiněná rozhodnutí. Jedná se především o komplexní přístup k životu, přemýšlení nad tím, jaká je naše spotřeba dnes, jaká bude zítra a jaká bude třeba za 10 let.

  V jaké oblasti života je podle Vás nejsnazší udělat změny směrem k udržitelnosti?

  Postupnými krůčky se mi daří měnit svůj přístup ke spotřebě především v módě. Možná je to tím, že se o ni zajímám, a má znalost tak není povrchní. To se pak mnohem jednodušeji vytvářejí změny než ve chvíli, kdy vám je daná problematika cizí. V módě je to jednoduché především proto, že máte vždy na výběr. Chcete snížit spotřebu? Přemýšlejte, než něco koupíte nebo sáhněte po kousku z druhé ruky – hledejte ve vintage obchodech nebo třeba v babiččině skříni. Chcete udržitelnější variantu produktu? Hledejte oblečení z kvalitních materiálů a u lokálních designérů. Osobně si myslím, že je lepší pořídit si kvalitní kožený kabát či vlněné sako z druhé ruky nebo podpořit českého designéra než se podřizovat sezónním trendům. Zdá se to býti jednoduché, ale připouštím, že za vším se ukrývá pevné odhodlání a uvědomělost.

  Ovlivňuje vás povědomí o CSR aktivitách firem při nákupním rozhodování? Koupila jste si někdy alternativu běžného produktu z recyklovaného materiálu? Jaká je vaše zkušenost s těmito produkty (např. oblečení z recyklovaných materiálů, papírová brčka, ve vodě rozpustné nákupní tašky, apod.)

  Foto: Ivan Kašša

  Přiznávám se, že ne vždy. Nevymezuji se například vůči velkým řetězcům produkujícím masy oblečení. Ne vždy totiž na vysněný kousek narazím ve vintage obchodu. Ale mám-li na výběr mezi dvěma produkty, téměř totožnými, přičemž jeden je udržitelnější variantou, rozhodně zvolím ten. V módě si však musíte často uvědomovat pro a proti udržitelných variant. Například si chcete pořídit kabelku ušitou z veganské alternativy kůže. Ale taková veganská kůže často nebývá ničím jiným než plastem, v lepším případě recyklovaným. A když budete po letech nošení chtít kabelku zrecyklovat, co bude jednodušší? Recyklace živočišné kůže nebo plastu? Celkově mi při rozhodování o módě pomáhá přemýšlet v dlouhodobějším časovém horizontu.

  Máte nějaké rady a tipy, jak může běžný člověk v každodenním životě přispět ke snižování svého negativního dopadu na životní prostředí?

  Přemýšlet nad výběrem produktu, přemýšlet, než vůbec koupím. Nedělat rychlá rozhodnutí a dopřát si čas. Vím, že je to v této uspěchané době těžké a všichni chceme všechno hned. Méně je však více. A to platí jak v módním světě, tak kdekoliv jinde.

  Next article