Domovská stránka » Udržitelnost a odpovědnost » OD ZDRAVÝCH DOMOVŮ AŽ PO ODPADY: JRD GROUP SPOJUJE UDRŽITELNOST
ADVERTORIAL
Misí JRD GROUP je zanechávat za sebou pozitivní společenskou stopu. Proto pod sebou shromažďuje firmy, které se věnují udržitelným oborům odpovědným ke společnosti a šetrným k přírodě – třeba obnovitelným zdrojům energie či ekologickému zpracování odpadu.

Na začátku byla touha dělat něco jinak, na konci silná skupina udržitelných oborů o pěti divizích. JRD začínala v roce 2003, kdy se jako první developer v České republice zaměřila na výstavbu nízkoenergetických a pasivních bytových domů.

Bytové domy šetrné k přírodě uspěly v řadě prestižních soutěží, jako je například Building Efficiency Awards (BEFFA) nebo Český energetický a ekologický projekt roku.

Energeticky pasivní projekt Ecocity Malešice se navíc umístil v roce 2019 mezi deseti přelomovými šetrnými stavbami poslední dekády zvolenými členy České rady pro šetrné budovy. Nyní má za sebou již 25 developerských projektů a zaměřuje se na zdravé bydlení, které se opírá o pět pilířů:  vzduch, akustika, teplo, světlo a psychická pohoda.

Komplexní přístup k územním celkům

S developmentem je úzce spjatý i komplexní přístup k pozemkům a územním celkům. Z toho důvodu vznikla pozemková banka JRD Land, mezi jejíž hlavní cíle patří rozvoj pozemků (např. formou jejich scelováním a dělením či prodejem stavebních parcel) nebo akvizice nových pozemků pro budoucí udržitelnou developerskou výstavbu.

Od střech až po fotovoltaické elektrárny

Obnovitelné zdroje energie jsou velkým tématem pro udržitelnou budoucnost. Divize Energo se zabývá přípravou, realizací a provozem projektů moderní šetrné energetiky.

Za 12 let působení se jí podařilo vybudovat fotovoltaické elektrárny o výkonu přes 40 MW a druhý největší větrný park v České republice s instalovanou kapacitou 26 MW.

Další desítky MW výkonu ve slunečních, větrných a vodních zdrojích má v přípravě. Kromě této činnosti se věnuje také vývoji moderních energetických řešení pro energeticky úsporné developerské projekty JRD.

Recyklovat lze i nebezpečný odpad

Další divizí je JRD Plazma, která se v rámci společnosti Millenium Technologies věnuje technologii plazmového zplyňování – efektivnímu, environmentálně šetrnému a zcela bezpečnému způsobu zpracování odpadů.

Technologie dokáže díky extrémním teplotám účinně transformovat různé druhy vstupních surovin, od biomasy, přes čistírenské kaly, nerecyklovatelné plasty a průmyslový odpad až po nemocniční nebo nebezpečné odpady, a vyrábět z nich elektrickou a tepelnou energii či cenné materiály pro další využití, např. vodík.

Plazmové zplyňování je efektivním způsobem likvidace či využití odpadů, a přitom je šetrné k životnímu prostředí. Investice do budoucnosti Poslední divizí JRD GROUP je JRD Invest, která se věnuje akvizicím a správě výnosových nemovitostí ve spolupráci s privátními a institucionálními investory.

Její portfolio se skládá zejména z nemovitostí určených k nájemnímu bydlení, jež realizuje JRD Development, a částečně také z kancelářských a maloobchodních prostor.

Další článek