Domovská stránka » Udržitelnost a odpovědnost » ŽÍT EKOLOGICKY A PODNIKAT ETICKY? OBOJÍ JE MOŽNÉ
ADVERTORIAL

Každý může udělat krok směrem k moderní ekologické domácnosti! Podle Zuzany Hlouškové, zakladatelky společnosti Bamboolik, stačí postupně nahradit vždy jeden jednorázový produkt jeho opakovaně použitelnou alternativou. Protože každá změna se počítá, když ji za své přijme dostatečný počet lidí.

Bamboolik je český výrobce látkových plen a potřeb pro moderní ekologickou domácnost. Zuzana založila Bamboolik v roce 2012 jako své příslovečné třetí dítě, byla tehdy na rodičovské dovolené s druhým synem. Už od začátku věděla, že chce jít etičtější cestou. Cílem Bambooliku byla od začátku udržitelnost a lokálnost celého výrobního procesu. Všechny výrobky jsou ušity v ČR (zčásti v chráněných dílnách) a z ČR pochází rovněž většina materiálů (pokud jsou zde k dostání; pokud ne, nakupuje Bamboolik v rámci Evropy).

Kromě ekologického produktu a lokální výroby je Bamboolik specifický také tím, že většinu jeho zaměstnanců tvoří ženy na rodičovské dovolené (nebo krátce po ní). Jelikož Zuzana sama rozjížděla podnikání, když měla doma dvě malé děti (2,5 roku a 6 měsíců), věděla, že pracující maminka není žádné sci-fi. Firma funguje na bázi částečných úvazků a flexibilní pracovní doby. V roce 2020 otevřel Bamboolik svou vlastní šicí dílnu, v níž zaměstnává výhradně ženy s dětmi do 4 let věku či matky samoživitelky. Systém částečných úvazků s flexibilní pracovní dobou, fungující doposud především pro administrativní práci od počítače, je nyní převáděn do výroby, ve snaze ukázat ostatním výrobním firmám, že i to je možné. A že ženy na rodičovské dovolené často představují nevyužitou cennou pracovní sílu.

A jaký krok směrem k moderní ekologické domácnosti můžete udělat vy?
  • Máte-li miminko, zvažte látkové plenky. Ušetříte tím až tunu těžko rozložitelného odpadu ve formě použitých jednorázových plen.
  • Jedna průměrná žena vyprodukuje za svůj plodný život cca 150 kg odpadu ve formě použitých menstruačních pomůcek. I to lze změnit!
  • Méně radikálním, ale neméně účinným krokem může být pořízení pratelných odličovacích tamponků. Anebo vlastních pytlíků na nákup ovoce a zeleniny.

Mimochodem, tento článek vznikal v době globální koronavirové pandemie. V těchto nelehkých časech se ukazuje, že opakovaně použitelné alternativy jednorázových produktů denní (s)potřeby jsou pro mnohé z nás cesta, jak eliminovat zbytečné výpravy do obchodu. Najednou se praní plen nejeví jako takový přežitek. Návrat k tradicím ve své nejčistší podobě.

Zuzana Hloušková
zakladatelka společnosti Bamboolik

Další článek