Domovská stránka » Technologie » TOMÁŠ STUDENÍK: VĚDEC I UMĚLEC
  • Technologie

    TOMÁŠ STUDENÍK: VĚDEC I UMĚLEC

    Foto: archiv T.S.

    Technologie a inovace mohou vyřešit globální problémy, jako je plýtvání energiemi či civilizační choroby, stejně jako zefektivnit byznys. Na konkrétní řešení se snaží přijít týmy odborníků, studentů i lidí z byznysu, které spojuje inovátor, podnikatel a městský hacker Tomáš Studeník.

    TOMÁŠ STUDENÍK

    inovátor, zakladatel, autor a městský hacker,
    CEO Insane Business Ideas

    Jak byste popsal sebe a svůj byznys?

    Popisovat sám sebe je masochismus. Smířil jsem se s nálepkou „radikální inovátor“ nebo „městský hacker“, ačkoli tato pojmenování vám nemusí mnoho napovědět. Věnuji se inovacím a tomu, aby se nápady druhých dostaly do světa. Pořádám hackathony, intenzivní několikadenní setkání studentů informačních technologií, expertů na umělou inteligenci, nadšenců do medicíny, ekologie nebo rozvoje měst. Tam vznikají zárodky řešení problémů moderní doby jako špatný životní styl nebo neudržitelný způsob, jak se hospodaří s energií. V oblasti zdravotnických technologií jsem spolu s Institutem klinické a experimentální medicíny v Praze a americkou společností InterSystems založil inkubátor Caelestinus, který nabízí týmům během osmi měsíců pomoc s budováním globálního startupu.

    Nabízíte brainshopy, o co přesně se jedná a pro koho jsou určené?

    V rámci brainshopů se především snažíme o zapojení buněk šedé kůry vašeho mozku. Jedná se o půldenní workshopy pro management soukromých firem a veřejných institucí, které mají za cíl skrze světové technologie podložené českými případovými studiemi spolu s nástroji umělé inteligence nastartovat interní inovační mašiny organizací. Dostanete odpověď na otázku, kde a jak můžu díky nejmodernějším technologiím inovovat. Našimi klienty jsou například ŠKODA AUTO, ČEPS nebo hlavní město Praha. Všude tam pomáháme novým věcem na svět.

    Foto: archiv T.S.

    Jaká byla vaše cesta k inovacím a technologiím?

    Pohybuji se na pomezí světa technologií a umění. A často v jejich podsvětí. Co tím mám na mysli? Kdo je dnes tolik skloňovaný „prompt inženýr”? Rozumí více strojům, které jsou uměle inteligentní nebo lidem, kteří jsou přirozeně hloupí? Nejspíš musí chápat obojí. Vědec i umělec v jednom. Moje cesta vedla přes divadlo a technologické inovace k plavbám na vlnách umělé inteligence.

    Co pro vás znamená být hackerem? Je i v této oblasti neustálý vývoj?

    Hacker je někdo, kdo řeší reálné problémy tím, co má právě po ruce: lidi kolem, počítač, 3D tiskárnu, kafe. Nesoustředím se na mikroproblémy, ale na výzvy, které nám přináší život ve městě, plýtvání zdroji nebo civilizační choroby. Snažím se stavit týmy, které je skrze technologie vyřeší nejen v Praze, ale na celém světě.

    Myslíte si, že by se ženy měly více zajímat o technologie a inovace?

    Ženy by měly mít možnost věnovat se tomu, čemu se chtějí věnovat. Technologie vymýšlejí muži a podle toho náš svět vypadá. Neměli bychom ženy stavět do té či oné role, přestaňme předpokládat, co by mohly nebo měly chtít v životě dělat. Programování a další „hard” disciplíny by měly být stejně přirozenou kariérní volbou pro ženy jako psychologie a jiné „soft” obory.

    Další článek