Skip to main content
Domovská stránka » Technologie » VELETRH VĚDY PO DVOU LETECH OPĚT NAŽIVO: LÁKÁ EXPONÁTY Z DUBAJE I BOHATÝM PROGRAMEM
 • Technologie

  VELETRH VĚDY PO DVOU LETECH OPĚT NAŽIVO: LÁKÁ EXPONÁTY Z DUBAJE I BOHATÝM PROGRAMEM

  Ve spolupráci s:
  FOTO: Archiv AV ČR
  Ve spolupráci s:
  FOTO: Archiv AV ČR

  Efektní science shows, přednášky, workshopy i exponáty, které letos viděli návštěvníci EXPO 2020 v Dubaji. Letošní Veletrh vědy zve na interaktivní, zábavné a přitom poučné expozice ze všech oborů. Návštěvníci mají možnost vyzkoušet vědeckou práci včetně pokusů a zeptat se na všechno, co je zajímá. Veletrh vědy začíná 2. června, program pro dospělé i děti potrvá do 4. června a je zdarma.

  Tři dny, více než 100 vystavovatelů, hodiny zábavy i poučení. Po vynucené covidové pauze se do PVA EXPO PRAHA v Letňanech vrací největší vědecká událost v Česku – Veletrh vědy, který pořádá Akademie věd ČR.

  Veletrh vědy je skvělá příležitost, jak prozkoumat různá zákoutí vědy, dozvědět se nové věci, a přitom se bavit.

  předsedkyně AV ČR, Eva Zažímalová
  FOTO: Archiv AV ČR

  Zabaví se každý 

  Veletrh vědy osloví každého. Zájemci o fyziku a chemii můžou například vejít do boranové molekuly, vyzkoušet si různé pokusy nebo navštívit efektní science show v multimediálním sále s 360° obrazovkou.

  Lidé budou mít příležitost prozkoumat svět hmyzu i to, jak zvířata pomáhají. Ti odvážnější se třeba zapojí do pitvy švába. Naopak humanitně zaměření návštěvníci by neměli minout slavnostní tibetský stan, kde se naučí znaky různých orientálních písem. Další zájemci si třeba zkusí, jaké to je být v roli staročeského badatele či projít výukovou simulací české historie.

  EXPO 2020 z Dubaje v Praze

  Na výstavišti v Letňanech mají návštěvníci také jedinečnou možnost podívat se na exponáty, které Akademie věd ČR vystavila letos na světové výstavě EXPO v Dubaji – uvidí zlatou minci, která se vznáší ve vzduchu (setrvačník) nebo model lodi, jež dokáže zbavit moře a oceány plastů.

  FOTO: Archiv AV ČR

  Hry i diskuse

  „Na EXPO v Dubaji se Akademie věd ČR zapojila v hlavní i v rotační expozici – tam jsme představili čtyři modely jak získávat a využívat energii chytře. Podařilo se domluvit, že nezůstanou přístupné jen dubajskému publiku – všechny teď lidé uvidí i na Veletrhu vědy,“ zve Eva Zažímalová.

  Cílem Veletrhu vědy je vtáhnout návštěvníky do dění, nechybějí proto hry či diskuse, do kterých se může svými dotazy zapojit kdokoliv. Akční týmy jistě vyzkoušejí únikovou hru Přísně tajný výzkum nebo projdou Jedi Academy. V programu se také počítá s panelovými diskusemi na téma Covid – fakta nebo emoce či Hrozí lidstvu hlad? Jak uživit osm miliard lidí, v níž bude mimo jiné debatovat předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

  Virtuální realita, trenažér stíhačky i detektor lži

  Na veletrhu pořádaném Akademií vědy ČR se představí i další vědecká pracoviště a firmy. Mnozí vystavovatelé pro návštěvníky připravili zážitky ve virtuální realitě, lidé můžou naskočit do trenažéru stíhačky, setkat se s levitačním překvapením, projít detektorem lži či zjistit, jak spolupracuje věda a armáda. 

  Největší vědecká událost v Česku je zcela zdarma, na některé její části je ale nutná registrace. Přehled jednotlivých vystavovatelů a program najdete na webu www.veletrhvedy.cz

  Next article