Skip to main content
Domovská stránka » Ženy v businessu » FÉROVÉ ODMĚŇOVÁNÍ PŘISPÍVÁ K VĚTŠÍ STABILITĚ A EFEKTIVITĚ FIREM
 • Ženy v businessu

  FÉROVÉ ODMĚŇOVÁNÍ PŘISPÍVÁ K VĚTŠÍ STABILITĚ A EFEKTIVITĚ FIREM

  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock
  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock

  Rozdíly v odměňování mužů a žen stále přetrvávají a Česká republika je stále pod průměrem Evropské unie. Touto problematikou se již desítky let zabývá nezisková organizace Business & Professional Women CR. Co je konkrétně náplní její činnosti?

  LENKA ŠŤASTNÁ

  PREZIDENTKA BUSINESS & PROFESSIONAL WOMEN CR Z.S. ZAKLADATELKA EQUAL PAY DAY V ČR

  Aktuální rozdíl mezi platy žen a mužů v České republice činí 16,4 %. Upozorňovat na to, že takový rozdíl rozhodně není fér a ukazovat firmy, které se s touto otázkou úspěšně vyrovnávají je již 13 let  cílem konference a kampaně Equal Pay Day, kterou pořádá veřejně prospěšná nezisková organizace Business & Professional Women CR sdružující podnikatelky a manažerky, které chtějí dělat rozhodně víc než jen byznys. 

  FOTO: Equal Pay Day

  Tento projekt není ale jediný, který organizace realizuje. Je také pro Českou republiku ambasadorkou projektu Principy zmocnění žen WEPs – projektu OSN – UN Women, které nabízejí firmám návod, jak podporovat rovnost žen a mužů a posilovat postavení žen na pracovišti, na trhu práce i ve společnosti.

  Principy jsou založeny na uznání, že podniky mají podíl a odpovědnost za rovný přístup a že je potřeba posilovat postavení žen. Patří mezi ně stejná odměna za práci stejné hodnoty, praktiky dodavatelského řetězce zohledňující pohlaví a nulová tolerance vůči sexuálnímu obtěžování na pracovišti. 

  Česká republika bohužel zaostává i v další oblasti a tou je podíl žen na rozhodování, tedy jejich počet v rozhodovacích pozicích. K tomu je zapotřebí, mimo pravidelného vzdělávání a mentoringu, představovat ženy jako role models – třeba v rámci projektu Wonder Women.

  FOTO: Equal Pay Day

  I networking je významnou součástí činnosti organizace, která letos v srpnu oslaví již 92 let svojí existence. Členky i příznivci organizace se sejdou 25. srpna 2022 v Brožíkově síni na Staroměstské radnici, aby si nejen připomněli odkaz jedné ze zakladatelek, Františky Plamínkové, ale zejména, aby diskutovali o tom, jak posunout otázky většího zapojení žen do rozhodovacích pozic do pozornosti firem i tvůrců systémových řešení ještě více. 

  Průzkumy totiž jednoznačně prokazují, že firmám i společnostem, kde je více slyšet názor žen, se jednoznačně lépe daří – ekonomicky i lidsky. 

  Pokud vás tato témata oslovují, více informací najdete na BPWCR nebo na EQUAL PAY DAY, případně na některých z osobních setkání. 

  Next article