Skip to main content
Domovská stránka » Ženy v businessu » KATEŘINA ROŠKOTOVÁ: OD PÍKY MEZI BARISTICKOU ELITU
 • Ženy v businessu

  KATEŘINA ROŠKOTOVÁ: OD PÍKY MEZI BARISTICKOU ELITU

  Ve spolupráci se společností AmRest Coffee, s.r.o.
  Ve spolupráci se společností AmRest Coffee, s.r.o.

  Když začala ve Starbucks, nevěděla o kávě nic. Teď je šampionkou národní baristické soutěže a chystá se na finále národních šampionů regionu Emea, které se koná 14. a 15.11.2019 v Londýně.

  Zvítězila jsi ve Starbucks Barista Championship. Jak soutěž baristů probíhá?

  Do soutěže se zapojují baristé ze všech českých kaváren. Výherce pak pokračuje dále až do národního kola. Musíte absolvovat čtyři disciplíny. Hodnotí se ochutnávka kávy, práce Latte Art na baru, vytvoření vlastního nápoje a v národním kole se přidal ještě náš osobní příběh ze života v kavárně. 

  Dokázala by sis před rokem představit, že se staneš vítězkou baristické soutěže?

  Kačku můžete potkat na pražské kavárně Starbucks Flora. 

  Zažila jsem už třetí ročník soutěže. Ten první jsem moc neprožívala, protože jsem v kavárně teprve začínala. Až loni jsem se jí poprvé zúčastnila. Neměla jsem ale dostatečné zkušenosti na to, abych mohla zvítězit. Až letos jsem uspěla, a to mimo jiné díky pomoci mého kolegy, který loni zvítězil a celý rok mi pomáhal s přípravou. 

  Jaká byla tvoje cesta k vítězství?

  Bylo to hlavně o zkušenostech, které jsem za ty roky u Starbucks nasbírala. Jako baristé procházíme podrobným školením, navíc tu máme různé dobrovolné kurzy a tréninky. I díky nim se mi otevřela možnost manažerské pozice, na kterou se nyní připravuji.

  Co vítězství znamená pro tebe a tvou kariéru?

  Je pro mě obrovská pocta. Můžu navíc ukázat i to, že Starbucks opravdu buduje kávovou kulturu. 

  Co pro tebe znamená práce ve Starbucks?

  Kdybych to měla popsat jedním slovem, byla by to zábava. Není to práce jako všechny ostatní. Našla jsem svou druhou rodinu a jsem schopná zde trávit veškerý svůj čas. Miluji lidi, zákazníky a kávu. Starbucks mi nabídl obrovské možnosti kariérního růstu, vzdělání a spoustu cest, kudy se profesně vydat. 

  Co bys vzkázala dalším baristům?

  Jděte do toho. Je to skvělá příležitost pro studenty, ale třeba i maminky na rodičovské, jelikož máte obrovskou časovou flexibilitu a můžete si naplánovat směny tak, jak chcete. Navíc tu dostane příležitost i začátečník, protože ho tady všechno naučí. Když jsem nastupovala, nevěděla jsem o kávě absolutně nic. Dva a půl roku nato jsem národní šampion a jedu na mistrovství do Anglie. 

  Next article