Domovská stránka » Ženy v businessu » O INKLUZI A DIVERZITĚ VE SPOLEČNOSTI PHILIP MORRIS
 • Ženy v businessu

  O INKLUZI A DIVERZITĚ VE SPOLEČNOSTI PHILIP MORRIS

  Adobe Stock

  O zastoupení žen i možnosti kariérního růstu ve společnosti Philip Morris International (PMI), která je největším výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v ČR, jsme se bavili s People & Culture manažerkou Michaelou Prajerovou z Philip Morris ČR.

  MICHAELA PRAJEROVÁ

  People & Culture manažerka Philip Morris ČR

  Společnost PMI zaměstnává řadu žen. Jaké je však jejich zastoupení na vedoucích pozicích
  a v managementu?

  S naší vizí měnit svět, tedy konkrétně dosáhnout budoucnosti bez kouře, potřebujeme mít ty nejlepší možné zaměstnance. Žen je v populaci zhruba polovina a mezi absolventy vysokých škol je to dokonce více než 50 %.

  Vůbec si v této situaci neumím představit, že by u nás žena byla vzácností, protože bychom nevyužívali potenciál, který v populaci je. Samozřejmě není vždy jednoduché mít rovnoměrné zastoupení žen, zejména ve vedoucích pozicích.

  Naše firma však čerstvě oznámila, že jsme globálně dosáhli 40% zastoupení žen na manažerských pozicích. V České republice máme tento cíl na rok 2022 a dosahujeme ho též.

  Zaměstnáváte ženy i s technickým či matematickým zaměřením?

  Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá, zaměstnáváme zaměstnance, jejichž schopnosti a dovednosti odpovídají tomu, co jako firma potřebujeme a zároveň odpovídají tomu, aby u nás samotní zaměstnanci dlouhodobě budovali svoji kariéru. Pokud se tyto dvě věci potkají, tak u nás mají ženy s technických nebo matematickým zaměřením otevřené dveře.

  Jak u vás probíhá kariérní růst? Máte zavedený talent management nebo odhalujete a posilujete silné stránky svých zaměstnanců jiným způsobem?

  Proces talent managementu u nás máme hodně propracovaný. Napříč firmou máme nástroje na zpětnou vazbu, mezi zaměstnancem a jeho nadřízeným probíhá pravidelný dialog a také porovnání hodnocení v rámci týmu a celé firmy.

  Ve výsledku firma i zaměstnanec získá objektivní pohled na jejich silné stránky a naši zaměstnanci mají kariéru ve svých rukou. Ve všem, co děláme, se snažíme být maximálně transparentní.

  Jaký je přístup PMI k podpoře diverzity a inkluze? Co v tomto směru skutečně děláte?

  Pro nás je inkluze a diverzita o individualitě a jedinečnosti v jednotě. Inkluzi a diverzitu nevnímáme jen jako okrajovou oblast, ale jako součást všeho, co děláme. Víme, že úspěch naší firmy stojí na našich lidech, vytváříme proto takové podmínky, aby od nás cítili podporu a také aby se mohli podporovat navzájem.

  Co může práce u vás přinést absolventkám, ale i ženám toužících po změně zaměstnání?

  Je jen málo firem, které jsou nejen leadery v tom, co dělají, ale také leadery v tom, že mění podobu daného odvětví, což my děláme s vizí světa bez kouře. Jedná se tak o skvělou výzvu pro všechny, kteří chtějí v takovémto prostředí pracovat.

  Pro mě, jako pracující matku, je také velmi důležitý přístup firmy k prorodinné politice a platová rovnost, na které si zakládáme.


  O FIRMĚ PHILIP MORRIS

  • Je globálním zaměstnavatelem s více než 80 tisíci zaměstnanci napříč světem.
  • V roce 2019 se stala první mezinárodní firmou a zároveň první českou firmou, která získala prestižní certifikaci platové rovnosti EQUAL-SALARY.
  • Klade důraz na prorodinnou politiku
   a podporuje zaměstnance po návratu z rodičovské nebo mateřské dovolené.
  Další článek