Domovská stránka » Ženy v businessu » OSUD MĚ DOVEDL DO SVĚTA TECHNOLOGIÍ
 • Ženy v businessu

  OSUD MĚ DOVEDL DO SVĚTA TECHNOLOGIÍ

  FOTO: Kateřina Šantorová

  S Veronikou se známe už opravdu hodně dlouho a po letech jsme se potkaly ve Vodafonu – ve firmě, která nám oběma učarovala. A protože ve Vodafonu si všichni tykáme a je známý svou neformálností a přátelskostí, tak se i náš rozhovor o tom, jaké to je být ženou ve vedení technologických firem, nese v tomto duchu.

  VERONIKA BRÁZDILOVÁ

  Viceprezidentka pro firemní zákazníky Vodafone
  Česká republika

  Pracuješ už přes 20 let víceméně v technologických firmách a jsi úspěšnou ženou v oblasti, která je spíše dominantou mužů. Co tě na technologiích přitahuje?

  Tuhle otázku jsem si mnohokrát položila i já sama. K IT ani technologiím jsem neinklinovala. Pocházím z Uherského Hradiště a v mládí jsem se věnovala lidovým tancům, chtěla jsem studovat jejich choreografii. Můj ročník ale neotevřeli, a tak jsem začala pracovat jako obchodník v telekomunikacích – v tehdejším Eurotelu. A pak jsem technologiím postupně propadla. Někdy tě cesta zavede úplně jinam, než tušíš.

  Poskytujeme svým lidem flexibilitu, protože víme, že pak jsou zaměstnanci produktivnější a loajálnější.

  Řídíš téměř 800 lidí, kteří se starají o firemní zákazníky Vodafonu. Předtím jsi pracovala několik let jako generální ředitelka v Xeroxu, jak se ve Vodafonu cítíš?

  Jednoduše skvěle, v žádné jiné firmě jsem nezažila tak otevřenou firemní kulturu. Hned po nástupu jsem se stala ambasadorkou genderové otázky. Snažím se podporovat ženy v kariérním růstu, aby se to nebály zkusit.

  Začala jsem pracovat před 22 lety, skočila do IT sektoru, kde ženy nebyly, a neměla jsem tedy žádnou parťačku, se kterou bych mohla cokoli sdílet, cítila jsem se v IT světě úplně sama.

  A přitom ženy mají intuitivnější přístup k řešení věcí, rychle se rozhodují a dokážou velmi dobře zhodnotit situaci. I proto se dlouhodobě věnuji mentoringu a sdílím svou cestu s ostatními ženami. Mimochodem mentoring Vodafone velmi podporuje.

  Už více jak rok mentoruji slečnu z albánského Vodafonu. Je nesmírně talentovaná a neuvěřitelně mi roste před očima. Těším se, až ji jednou uvidím na titulkách business časopisů jako úspěšnou ženu.

  V čem je Vodafone tak jiný?

  Máme tu nastavenou transparentní komunikaci. Lidé se k sobě chovají hezky, respektujeme se. Vodafone klade velký důraz na diverzitu. Zajímá se o lidi uvnitř. Každý tu má svůj prostor, bez ohledu na to, jaký je. Poskytuje svým lidem flexibilitu, protože ví, že pak jsou zaměstnanci produktivnější a loajálnější.

  Všechny pozice nabízí na částečný úvazek. Myslí na zdravotně znevýhodněné kolegy, rodiny, LGBT+ lidi, úspěšně řeší otázky udržitelnosti. Zkrátka je toho hodně a já jsem nesmírně hrdá, že jsem součástí toho všeho a že moje práce tady má smysl.

  A jaký je tvůj smysl života?

  Inspirovat lidi, aby zkoušeli dělat věci jinak.

  Kde dobíjíš energii?

  Dobijí mě procházka v lese, tam si tříbím myšlenky. Nebo se obklopím kamarády, kteří mi zlepší náladu. Vždycky když je mi mizerně, myslím na sebe jako na malou holku. Jsem na sebe ohleduplnější a milejší. Pomáhá to.

  Jsi vášnivá cestovatelka. Jaké místo tě dostalo? 

  Mojí srdeční záležitostí je Asie, ale protože mám velice ráda zvířata, tak mi učarovala i Afrika. Už dvakrát jsem na hranici Ugandy s Rwandou zažila pozorování horských goril. Byl to pro mě neskutečný příval energie, na který nikdy nezapomenu. Když si tě gorila prohlédne skrz na skrz, člověk si najednou uvědomí, jak je malý a jak se ve svém moderním světe často zbytečně prožívá.

  KATEŘINA ŠANTOROVÁ

  autorka textu

  Další článek