Domovská stránka » Ženy v businessu » PROČ BY MĚLY FIRMY ŘEŠIT ROZDÍLY VE MZDÁCH ŽEN A MUŽU?
ADVERTORIAL

Platová nerovnost zůstává jedním z klíčových problémů, které hýbou pracovním trhem. I když by to tak podle zákonů být nemělo, procentuální rozdíly mezi odměňováním žen a mužů na stejných pozicích zůstávají v Česku dvojciferné.

ANDREA PALANOVÁ

People & Organisation Senior Manager ve společnosti PwC Česká republika

Rovnost žen a mužů je v České republice zakotvená v Listině základních práv a svobod a podle zákoníku práce paragrafu 110 všem zaměstnancům i zaměstnankyním za totožnou práci náleží stejný plat či mzda. Za porušení hrozí zaměstnavateli pokuta až ve výši 1 milionu korun. Pokud chtějí firmy deklarovat, že nedělají rozdíly mezi odměňováním mužů a žen, mohou udělat krok tím správným směrem získáním Certifikace EQUAL-SALARY.

Rozdíly ve mzdách mužů a žen v ČR

Podle údajů zveřejněných v roce 2022 evropským statistickým úřadem Eurostat ale k platové nerovnosti přesto dochází. Průměrný rozdíl v příjmech mužů a žen, známý také jako gender pay gap, v EU činí 13 %. V porovnání s ostatními 30 evropskými zeměmi v tomto ohledu České republice bohužel náleží sedmá nejhorší příčka, přičemž mají ženy v Česku pracující ve státní a veřejné správě mzdy nižší než muži o 13,8 % a v soukromých firmách se dokonce jedná o 20,3 %.

Platová nerovnost jako společenský i byznysový problém

Jelikož represivní opatření příliš nefungují, jsou nadějí na změnu situace opatření založená na pozitivní motivaci, která se objevují v legislativě některých zemí nebo s nimi přicházejí samotné firmy. Zjišťují totiž, že platová nerovnost je nejen společenským, ale také byznysovým problémem. Průzkumy totiž ukázaly, že zejména pro mladé lidi je při výběru zaměstnavatele důležitá společenská odpovědnost firem, jejíž nedílnou součástí je právě rovné odměňování.

EQUAL-SALARY

Pokud chtějí firmy deklarovat, že nedělají rozdíly mezi odměňováním mužů a žen, mohou udělat krok tím správným směrem získáním certifikace EQUAL-SALARY.

„Certifikace je založená na uznávané švýcarské metodice vyvinuté na University of Geneve a její zisk je podmíněn podrobnou statistickou analýzou pay-checků dané společnosti následované on-site auditem a monitorovacími návštěvami. Celý proces trvá několik měsíců a firma ho musí podstupovat každé tři roky, pokud si chce certifikaci udržet,“ vysvětluje Andrea Linhartová Palánová z PwC Česká republika, která je jedinou Češkou oprávněnou firmy usilující o certifikaci prověřovat.

I když se jedná o náročný proces, zisk certifikace je spojen s celou řadou výhod. Mezi ně patří lákání kvalitních kandidátů nebo vyšší spokojenost, retence zaměstnanců nebo zvýšení diverzity.


O CERTIFIKACI EQUAL-SALARY

Aktuálně má certifikaci EQUAL-SALARY více než 100 firem po celém světě.
První firmou v České republice, která tuto prestižní certifikaci získala, je společnost Philip Morris ČR a.s.
Certifikace je Evropskou komisí uznána jako způsob ověření spravedlnosti mezi mzdami mužů a žen.

Další článek