Domovská stránka » Ženy v businessu » ROZDÍLY V ODMĚŇOVÁNÍ MUŽU A ŽEN STÁLE PŘETRVÁVAJÍ
 • Ženy v businessu

  ROZDÍLY V ODMĚŇOVÁNÍ MUŽU A ŽEN STÁLE PŘETRVÁVAJÍ

  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock
  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock

  Česká republika je stále pod průměrem Evropské unie v rozdílném odměňování žen a mužů. Touto problematikou se již desítky let zabývá nezisková organizace Business & Professional Women CR. Co je konkrétně náplní její činnosti?

  LENKA ŠŤASTNÁ

  prezidentka Business & Professional Women CR

  Aktuální rozdíl mezi platy žen a mužů v České republice činí 16,4 %. Upozorňovat na to, že takový rozdíl rozhodně není fér a ukazovat firmy, které se s touto otázkou úspěšně vyrovnávají je již 13 let cílem konference a kampaně Equal Pay Day, kterou pořádá veřejně prospěšná nezisková organizace Business & Professional Women CR sdružující podnikatelky a manažerky, které chtějí dělat rozhodně víc než jen byznys.

  Projekty na podporu postavení žen

  Tento projekt není ale jediný, který organizace realizuje. Je také pro Českou republiku ambasadorkou projektu Principy zmocnění žen WEPs – projektu OSN – UN Women, které nabízejí firmám návod, jak podporovat rovnost žen a mužů a posilovat postavení žen na pracovišti, na trhu práce i ve společnosti. Principy jsou založeny na uznání, že podniky mají podíl a odpovědnost za rovný přístup a že je potřeba posilovat postavení žen. Patří mezi ně stejná odměna za práci stejné hodnoty, praktiky dodavatelského řetězce zohledňující pohlaví a nulová tolerance vůči sexuálnímu obtěžování na pracovišti. 

  Česká republika bohužel zaostává i v další oblasti a tou je podíl žen na rozhodování, tedy jejich počet v rozhodovacích pozicích. K tomu je zapotřebí, mimo pravidelného vzdělávání a mentoringu, představovat ženy jako role models – třeba v rámci projektu Wonder Women.

  Networking

  I networking je významnou součástí činnosti organizace, která letos v srpnu oslaví již 92 let svojí existence. Členky i příznivci organizace se sejdou 25. srpna 2022 v Brožíkově síni na Staroměstské radnici, aby si nejen připomněli odkaz jedné ze zakladatelek, Františky Plamínkové, ale zejména, aby diskutovali o tom, jak posunout otázky většího zapojení žen do rozhodovacích pozic do pozornosti firem i tvůrců systémových řešení ještě více.  Průzkumy totiž jednoznačně prokazují, že firmám i společnostem, kde je více slyšet názor žen, se jednoznačně lépe daří – ekonomicky i lidsky. 

  Pokud vás tato témata oslovují, více informací najdete na www.equalpayday.cz, případně na některých z osobních setkání. 

  Další článek