Skip to main content
Domovská stránka » Ženy v businessu » ŽENY – NEBOJTE SE NASTARTOVAT VLASTNÍ PODNIKÁNÍ, POMŮŽEME VÁM!
ADVERTORIAL

O své zkušenosti ze světa podnikání se s námi podělila Eva Svobodová, která 15 let pracovala na Svazu průmyslu a dopravy ČR a v současnosti již od roku 2006 působí v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR. Jak se podle ní podnikání proměňuje a kde mají nejvyšší podíl uplatnění ženy?

EVA SVOBODOVÁ

členka představenstva a generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR)

Čelí dnes podnikatelé jiným výzvám a překážkám než před několika lety?

Ano, po dvou letech covidu, který u menších firem vyčerpal finanční rezervy, se změnil dodavatelsko-odběratelský řetězec a přišel raketový růst cen materiálů následovaný jejich nedostupností.

Dále musí podnikatelé čelit enormnímu růstu cen energií, fluktuaci lidí, tlaku na mzdy a důsledkům války na Ukrajině, což je v součtu pro mnohé firmy velmi jedovatý koktejl.

AMSP ČR si vyžádala naléhavé řešení cen energií formou jejich zastropování, a to skrze výzvu vládě České republiky, pod kterou se podepsalo 10 podnikatelských uskupení. Nabídka vlády v podobě zaručených úvěrů není však pro firmy přijatelná. Firmy se nechtějí zadlužovat, potřebují ušetřit.

Liknavý přístup vlády přinese důsledky v podobě menšího odbytu, šetření občanů, snižování investic firem, zastavení rozvoje, snižování odvodů ze mzdy zaměstnanců (propouštění), tedy snížení příjmů státního rozpočtu, zvýšení výdajů na sociální politiku, zvýšení úniků finančních prostředků, krachy firem a roztočení inflační spirály.

Dnešní mladí lidé obtížně překonávají překážky, brzy to vzdávají, velmi špatně snáší kritiku.

Jaké oblasti podnikání vnímáte jako nejperspektivnější a nejrychleji rostoucí?

Nejvíce se daří IT oborům, e-shopům, rozvážkovým službám, službám a produktům pro domácí mazlíčky, službám na dálku, ale také řemeslům, kde je zakázek mnoho, avšak chybí odborně vzdělaní lidé.

ZAJÍMAJÍ VÁS PODCASTY NA TÉMA PODNIKÁNÍ V ČESKU? KLIKNĚTE SEM

Jaké je zastoupení žen mezi podnikateli? Jaké jsou trendy v ženském podnikání?

V České republice je registrováno přibližně 2 miliony podnikatelů, kterým byly vydány 3 miliony živnostenských oprávnění.  V podnikání se stále angažuje podstatně více mužů než žen, muži disponují dvojnásobkem živnostenských oprávnění než ženy.

Co se týče typu živností, vede jednoznačně živnost volná, s velkým odskokem pak následují živnosti řemeslné, vázané a koncese. Nejvíce podnikatelů a podnikatelek tradičně působí v Praze. 

V jakých oblastech se ženy uplatňují nejvíce? Kde naopak chybí? Myslíte, že se časem i typicky mužské obory genderově vyrovnají?

Ženy se nejvíce uplatňují ve službách, ale pomalu roste i drobná vlastní výroba – potravinářství, šití oblečení pro děti či domácí mazlíčky, ekologické a udržitelné trendové obory.

Nejvíce chybí ženy v IT, zde jsme bohužel na chvostu zemí OECD. Pouze 19 % malých a středních podniků zaměstnává aspoň 1 ženu v IT sektoru.

CHCETE SE STÁT ČLENEM AMSP ČR? KLIKNĚTE SEM

Existují organizace, instituce nebo firmy, které mohou začínajícím podnikatelům výrazně pomoci?

Dokážou pomoci, ale asi nelze říci „výrazně“. Takové subjekty či organizace jsou různě zaměřené, od grantů, přes poradenství, soutěže či networking.

Za dobrým nápadem vždy musí být mnoho práce a úsilí na straně začínajících podnikatelů. Často zmiňují, že jim chybí 3 věci – nemají originální nápad, chybí jim finance a nemají se s kým poradit. Naše asociace nabízí pro tuto skupinu nedotační projekt „Svou cestou“, který je bezplatný.

Dnešní mladí lidé obtížně překonávají překážky, brzy to vzdávají, velmi špatně snáší kritiku. Mnoho z nich má nápad, ale nemá odvahu udělat ten krok, kdy si řeknou: „Ok, jdu do toho naplno.“ Často není potřeba originální nápad, ale mnohdy stačí jen dělat věci trochu jinak nebo lépe než konkurence.

Next article