Skip to main content
Domovská stránka » Ženy v businessu » ZA VŠÍM HLEDEJ ŽENU – I V IT
ADVERTORIAL

Jitka Wolfová se prosadila v ryze mužském prostředí a pomohla vytvořit software, který řídí stovky firem.

Je IT obor, ve kterém jste chtěla působit od počátku? 

Původně jsem chtěla jít jiným směrem, ale z politických důvodů mi to nebylo dovoleno. Bavila mě ale matematika a tu jsem také v Olomouci na universitě vystudovala, z té už byl jen krůček k programování. Nebyl to v té době vyloženě mužský obor, asi třetina studentů byly ženy.

Čím se vaše společnost zabývá?

Jsme česká softwarová společnost s téměř třicetiletou historií. Naší hlavní činností je vývoj, prodej a implementace informačního systému pro řízení firem Vision ERP. Pomáháme firmám zvládat jejich procesy a automatizovat rutinní činnosti. Využití pokročilého softwaru umožní jejich pracovníkům pracovat efektivně a mít neustále po ruce potřebné informace.

V jakých oblastech poskytujete řešení svým klientům?

Vision ERP pokrývá všechny agendy firmy od účetnictví přes řízení projektů a CRM až po sklady a výrobu nebo specializované agendy, jako jsou nábory zaměstnanců nebo stravovací systém. Software je vhodný pro menší a střední firmy ze všech oborů. Každé z nich ho přizpůsobíme na míru tak, aby jí co nejlépe pomáhal. Mezi naše dlouholeté klienty patří např. společnosti CS-BETON, MOIRA, GALA, D.I.Seven, Sepos a další, pomáháme ale i menším firmám, kterým systém rozšiřujeme postupně s tím, jak rostou.

Jaká byla vaše kariérní cesta?

Po studiu na vysoké škole jsem nastoupila jako programátorka, následně se ze mě stala vedoucí výpočetního střediska. Po revoluci přišlo velké nadšení a chuť vytvořit něco svého. Se současným ředitelem Visionu Petrem Klapkou jsme vytvořili program pro jednoduché účetnictví, který byl v 90. letech velmi populární. Později jsme se přidali ke „start-upu“, ze kterého vznikl dnešní Vision. Začali jsme s vlastním účetním softwarem Oskar a dnes vyvíjíme pokročilý ERP systém.

Vnímáte nějaké překážky, které jste musela při dosažení své pozice překonat? Byly některé z těchto překážek spojené s genderovou rovností?

Nikdy jsem se nesetkala s tím, že bych měla nižší plat než muži, nebo že bych byla přehlížena nebo podceňována kvůli tomu, že jsem žena. Velká překážka, kterou jsem musela překonat, bylo skloubení kariéry a péče o rodinu. Při rozjezdu firmy bylo třeba věnovat hodně času práci a nebylo to vůbec jednoduché, společníci nemohli brát velký ohled na to, že se doma starám o dvě děti. Určitě mě stálo mnohem víc úsilí udržet tempo v práci, starat se o rodinu a také se neustále vzdělávat, než mé kolegy.

Jak se v tomto oboru jako žena cítíte?

Popravdě si nejsem jistá, jestli bych dnes nešla jinou cestou a nezvolila jiný obor, kdybych se mohla znovu rozhodnout. Programování firemního softwaru je náročné a vyžaduje neustálé rozšiřování obzorů, nejen v oboru IT, ale také v legislativě, problematice firemních procesů a v případě, že řídíte lidi, také v měkkých dovednostech. Ale pokud vás to baví, umíte skloubit tohle všechno s péčí o rodinu a nebojíte se mužského prostředí, stojí to za to.

Na co jste nejvíce hrdá?

Hrdá jsem na všechno, co jsme na zelené louce postavili. Parta mladých programátorů vybudovala firmu, která dnes zaměstnává desítky lidí a úspěšně pomáhá řídit procesy ve stovkách společností. Při tom všem jsme zůstali lidští a máme velmi příjemnou atmosféru ve firmě. Mým dítětem je slovenská dceřinka, kterou jsem pomáhala vybudovat a kterou dnes řídím.  Klientům přinášíme řešení, které jim šetří čas a peníze. Umožňuje lidem, aby se vyhnuli rutinní práci a věnovali se důležitějším věcem. Manažerům přináší systém on-line data, díky kterým se můžou rychle rozhodovat.

Jakým způsobem se do Vašich projektů zapojují ženy?

V naší firmě zatím mnoho žen nepracuje, i když jsme jim otevření. V tuto chvíli třeba přijímáme konzultantku na středočeskou pobočku a pevně doufám, že jí práce bude vyhovovat. Hledáme také posilu do našeho týmu programátorů a nezáleží na tom, jestli to bude žena nebo muž. Do našich projektů také často vstupují ženy na straně klienta, ať už jsou ve vedení firem, nebo figurují mezi klíčovými uživateli, jejichž požadavky řešíme a kteří také pomáhají při nasazování, testování a vylepšování systému.

Next article