Domovská stránka » Ženy v businessu » SILNÉ ŽENY DĚLAJÍ PODNIK ÚSPĚŠNĚJŠÍM
Ženy v businessu

SILNÉ ŽENY DĚLAJÍ PODNIK ÚSPĚŠNĚJŠÍM

Mám velkou radost, že si žen, které pracují ve vedoucích pozicích nebo se pustily do podnikání veřejnost stále více všímá – do nedávna byly téměř neviditelné.

V naší velmi konzervativní společnosti to žena, která se chce v práci nebo podnikání realizovat, nemá lehké. Sledují ji všichni s větší či menší dávkou nedůvěry. Kolegyně a kolegové pochybují o její profesionalitě, rodina i okolí ji odsuzují za krácení času, který věnuje rodině, při obchodních jednání často naráží na nedostatek respektu již jen z toho důvodu, že je žena a našli bychom jistě řadu dalších překážek. Žena v byznysu je u nás stále „novinkou“, se kterou se seznamujeme.

Naše společnost obecně ženy v rozhodovacích pozicích nepodporuje. Podle zprávy Světového ekonomického fóra (The Global Gender Gap Report 2020) je ČR v ukazateli účasti na ekonomickém dění a příležitostech až na 87. místě ze 156 hodnocených států a co je ještě horší, je trend – od roku 2006 jsme klesly z 52. místa právě na 87.

Žena v byznysu se u nás stále považuje za „novinku“, s níž se seznamujeme.

Jaká je realita? Ženy berou situaci do svých rukou a začínají podnikat – za posledních pět let trhají, podle výzkumu AMSP ČR, počty nově začínajících podnikatelek rekordy a v tuto chvíli je mezi námi více než 735 tisíc podnikatelek, které obohacují náš život svými službami, obchody, jsou zručnými řemeslnicemi i vyhledávanými profesionálkami v různých oborech.

Co k tomu ženy vede? Český pracovní trh zatím není flexibilní. Ženy již nechtějí trávit hodiny a hodiny v korporacích často ne příliš efektivní prací, chtějí se realizovat v oborech a oblastech, ve kterých dosáhly své vzdělání a zkušenosti, není dostatek zařízení pro péči o děti a ženy nechtějí zůstat tak dlouho doma bez realizace svého talentu.

Každý z nás jistě souhlasí s faktem, že ženy jsou ve vedoucích pozicích i v podnikání znevýhodněny. Potřebují naši podporu, potřebují se dále vzdělávat, potřebují slyšet a vidět příběhy žen, které zvolily podobnou cestu.  Pojďme je podpořit – vždyť již výše zmíněné Světové ekonomické fórum jasně deklaruje, že rovnovážné zastoupení žen a mužů má zásadní vliv na to, jak se ekonomikám a společnostem daří. Vždyť zapojení poloviny z dostupných talentů musí mít logicky vliv na konkurenceschopnost a prosperitu ekonomik i podniků.

Lenka Šťastná
prezidentka Business and Professional Women CR

Další článek
Domovská stránka » Ženy v businessu » SILNÉ ŽENY DĚLAJÍ PODNIK ÚSPĚŠNĚJŠÍM
Ženy v businessu

PROČ ŽENY BEROU ZA STEJNOU PRÁCI MÉNĚ PENĚZ?

Ve dnech 27. a 28. 3. proběhne 11. ročník konference Equal Pay Day. Přináší konzistentní postoj a globální pohled, vzdělávání, sebevědomí a komunikaci. 

Fakta, reálné příběhy i emoce

Konference nabízí originální vhled do myšlení a chování žen, aniž by se vyhýbala zkušenostem a postojům mužů. Předkládá realitu, fakta, ale zejména reálné příběhy a emoce, ze kterých se můžete nejvíce naučit. Tradičním tématem je proč ženy stále berou za stejnou práci méně peněz. Každým rokem se však naše pozornost posouvá dále. Hledáme nové trendy v podnikání a v kariéře. Chceme  ukazovat, jak skvělé ženy mezi námi jsou.

Konference Equal Pay Day

Konference přináší skutečný osobní a profesní impuls do životů účastníků. Zabývá se celospolečenským tématem ODPOVĚDNÉHO BYZNYSU, o kterém bude z různých úhlů pohledu hovořit  30 osobností z managementu; HR, PR, CEO, podnikatelů, diplomacie i neziskového sektoru. Mezinárodní účast i fakt, že konference vyvrací mýtus, že nemáme dostatek úspěšných žen, dělá z konference mimořádný zážitek. Díváme se směrem do budoucnosti. Ptáme se, jakou roli hraje a bude hrát odpovědnost a jakou roli v ní již nyní hrají ženy a jaké bariéry si zbytečně stavíme do cesty. Jak začít přemýšlet v globálním měřítku a nebát se jít svými nápady proti proudu.

Lenka Šťastná, prezidentka pořádající organizace Business & Professional Women CR  vysvětluje: „Ženy čelí v byznysu jiným výzvám než muži. Je důležité najít společnou řeč, naučit se ve vztahu k mužům lépe komunikovat a vnímat také jejich názor na otázky související s odpovědným podnikáním a postavení žen v něm. Firmy odpovědně přistupující k různým potřebám svých zaměstnanců prokazatelně dosahují lepších ekonomických výsledků. Pohled na ženy v byznysu je přesto stále zatížen řadou předsudků a stereotypů. O nich se bude na Equal Pay Day také diskutovat.”

Přijďte se inspirovat na konferenci Equal Pay Day, která si dlouhodobě udržuje vysokou profesionální úroveň a zároveň vás bude bavit. Druhý konferenční den je věnovaný mentoringu a stal se už  největším svátkem předávání zkušeností mezi ženami v ČR. Buďte u toho i letos. Svou vstupenku si rezervujte včas na www.equalpayday.cz/vstupenky

Na konferenci letos vystoupí:

 • Mounia El Hilali Acherkouk Yakhlef – CEO & CSO IKEA ČR, HU, SK 
 • Bryan Ayling – GM MARS, Central Europe 
 • Edita Szabóová – GM Mary Kay, CZ & SK
 • Paolo Lanzarotti – CEO Asahi Breweries Europe Ltd 
 • Cliona Manahan – Ambassador to Czech Republic, Ireland
 • Lucie Urválková – místopředsedkyně představenstva & CFO UNIQA
 • Taťána Gregor Brzobohatá – předsedkyně správní rady nadace Krása pomoci, filantropka, Miss World 2006  
 • Ondřej Gregor Brzobohatý 
 • Gabriela Bechyňská – Corporate & Government Affairs Manager CZ/SK & Hungary at Mondelez Europe Services 
 • Roman Stolejda – Managing Director at Programmatic Media.s.r.o 
 • Markéta Fassati – sopranistka a zakladatelka projektu Fassati Art Festival
 • Lenka Simerská – gestorka projektu 22% k rovnosti, MPSV
 • Lucie Mádlová – Executive Director of the Association of Social Responsibility / Czech Goodwill Ambassador 
 • Emma Boishardy – CEO GSK
 • Natalia Stroe – Franchise Country Manager at Coca-Cola Česká republika s.r.o.
 • Kateřina Fišerová – CEO SmartSelling a.s. 
 • Vania Kaneva Minkova – Managing Director of Council of women in business in Bulgaria
 • Kamila Paličková – majitelka Redline expedition s.r.o. / AIDO Group a.s.  
 • Monika Hilm – regionální ředitelka Vienna House 
 • Diana Procházková – ČEPS
 • Jan Vlček – generální ředitel TV NOVA

Během druhého dne, 28. 3. 2020, bude 65 ženských osobností předávat své zkušenosti těm ženám, které pracují na své kariéře nebo podnikání. Již předem se budete moci registrovat ke stolům, které povedou například: 

 • Zuzana Lošáková, Mars, Corporate Affairs Director Central Europe
 • Hana de Goeij, TV NOVA, Brand and Innovation Manager
 • Lucie Urválková, Uniqa pojišťovna CZ, finanční ředitelka a místopředsedkyně představenstva 
 • Radmila Pinkavová Jirkovská, TV NOVA, ředitelka HR sekce
 • Tereza Zavadilová, šéfredaktorka deníku E15  

ale třeba také Taťána Gregor Brzobohatá nebo Mirka Čejková. 

5 různých mentorek během jednoho dne – to ženám může změnit nejen jeden den, ale celý život.  

Další článek