Skip to main content
Domovská stránka » Zodpovědná společnost » BUDOUCNOST ENERGETIKY JE V DECENTRALIZACI
ADVERTORIAL

Víte, kdo stál za zajištěním osvětlení okruhu Formule 1 v Singapuru? Tušíte, kdo řídí mikrosíť na odlehlém ostrově v Karibiku? Za všemi zmíněnými projekty stojí česká společnost ComAp se sídlem v Praze. Vyvíjí řídicí systémy pro celý svět a jejím cílem je pomoci firmám přejít na udržitelnější zdroje energie.  


Mladí zapálení absolventi oboru kybernetika na ČVUT dokázali během tří desítek let proměnit malou firmu, založenou takříkajíc v obýváku v roce 1991, na světovou jedničku v řídicích systémech pro energetiku s dvoumiliardovým ročním obratem. Za úspěchem od počátku stáli tři kamarádi Libor Mertl, Martin Málek a Aleš Procházka. Firmu vlastní dodnes, ale už ji aktivně neřídí.

Od hlásičů v metru po mikrosítě

Jejich prvním projektem byla automatizace zvukových hlásičů pro nevidomé v pražském metru. Postupem času se rozhodli soustředit na řízení nezávislých zdrojů energie. „Od začátku jsme si řekli, že budeme nejlepší na světě v nějakém úzkém oboru. Vybrali jsme si záložní zdroje energie a plán nám vyšel,“ říká jeden z majitelů, Martin Málek.

S aktuálním zdražováním energií a důrazem na udržitelnější zdroje energie ale roste důležitost dříve okrajového trhu. „Budoucnost energetiky je v decentralizaci. Můžeme si to představit tak, že místo toho, že všichni odebírají z jedné hlavní centrální sítě, bude existovat nespočet menších mikrosítí, které vyrobí energii pro svou vlastní městskou část či komunitu. V případě přebytků budou dodávat do hlavní sítě nebo sousedům, v případě nedostatku energie naopak odebírat z centrální sítě,“ vysvětluje ředitel produktového managementu v ComApu, Petr Matas. A aby vše fungovalo, na to potřebujete perfektní řídicí systém, který vše vyladí.

Vyvíjet systémy z Prahy a pro celý svět

ComAp dnes celosvětově zaměstnává přes 550 lidí, z toho třetinu v zahraničí a třetina vyvíjí systémy přímo v Praze. „Vývoj soustřeďujeme hlavně v Čechách a na Slovensku. To, co vyvineme v Praze, můžeme testovat na inovativních projektech celosvětově,“ dodává Matas.

Konkurence technologických firem je ale v Praze vysoká. ComAp si proto zakládá na přátelské kultuře a systému hodnot. O tom, že se ComApu takovou kulturu daří budovat, svědčí i letošní první místo v soutěži Férový zaměstnavatel roku 2023 v kategorii středně velkých firem.

„Klíčová je pro nás spolupráce, člověk u nás může mít vždy jistotu, že se může opřít o tým. Na to, abychom našli správné lidi, co k nám zapadnou, klademe velký důraz,“ upřesňuje Martina Hrodková, Recruitment & Employer Branding Manager.

Volná pracovní místa v ComAp najdete ZDE

Udržitelnost jako klíč pro byznys i správu firmy

Udržitelnost nebere ComAp jen jako módní trend. Promítá se nejen do řešení, které pomohou zákazníkům přejít na udržitelnější zdroje, ale i do každodenního chodu firmy. Samozřejmostí jsou opatření na snížení spotřeby vody a energií či nákladů na cestování.

„Udržitelnost u nás nebereme jako nutnost vyhovět nařízení EU. Máme velké štěstí, že jejími největšími propagátory uvnitř firmy jsou sami majitelé. Jednat čestně, férově a s ohledem na příští generace pro ně bylo důležité už od začátku. A ve firmě je to znát dodnes,“ vysvětluje Barbora Vajnarová, managerka marketingové komunikace v ComApu, která má na starosti i agendu ESG.

Next article