Domovská stránka » Diverzita » DEWII: MISOGYNIE SE NETÝKÁ JEN MUŽŮ. PROSTUPUJE CELOU SPOLEČNOSTÍ
  • Diverzita

    DEWII: MISOGYNIE SE NETÝKÁ JEN MUŽŮ. PROSTUPUJE CELOU SPOLEČNOSTÍ

    FOTO: archiv DEWII

    Misogynie je všeobecně dominující společenský úzus, který každý z nás nevědomě přiživuje. Vědomě se však můžeme rozhodnout jinak. Vědomě se na tom můžeme přestat podílet.

    DEWII

    DEWII

    autorka knih „Veganův průvodce“ a „Eko průvodce“, výživová a fitness poradkyně, aktivistka

    Kolik z nás v životě prohlásilo, že si víc rozumí s kluky či že není jako ostatní holky. Já to v minulosti dělala též, aniž bych si uvědomovala, že moje vyhraňování se vůči ženám a čemukoliv ženskému není součástí mé vlastní podstaty, ale že za mě mluví můj internalizovaný misogyn. Misogynie se totiž ani zdaleka netýká jen mužů. Prostupuje celou naší společností, a tak se dostává jedincům pod kůži bez ohledu na pohlaví.

    Žijeme ve společenském systému stavícímu se nevraživě vůči ženám. Jsme učeny vidět cokoliv ženské jako podřadné a shazovat to. Dokonce pak tímto způsobem vnímáme i ženy samotné. Obzvláště ty, které zosobňují ony „ženské” vlastnosti či praktikují „ženské” aktivity.

    Raději jsme za „chill girl”, protože „drama” a přílišné emoce nemůžeme vystát. Tak si utahujeme z těch, které tráví volný čas nakupováním, lakováním nehtů a posloucháním Taylor Swift. Jsme pasivní a klidné, protože být hlasitá a projevovat svůj vlastní názor se nenosí. Rozhodně se nikdy neprohlásíme za feministku, jelikož to jsou neoholené radikálky, které nikdo nechce. Za vším se ale často skrývá nevědomá soutěž o mužské schválení a pozornost.

    Přestaňme kopat do vlastních řad

    Bojovat se svým vnitřním misogynem neznamená, že musíme dělat vše ženské, ať už se nám to líbí nebo ne. Vždy bychom měly být věrné samy sobě – a o to právě jde. Vědomě se můžeme rozhodnout zpochybňovat, jak jsme naučené vidět sebe, ostatní i svět a hledat to, co je nám vlastní. Vědomě se můžeme rozhodnout vnímat ostatní ženy jako své spojence namísto konkurence.

    Můžeme se rozhodnout navzájem podporovat namísto toho, abychom se srážely. Přestat kopat do vlastních řad. Nestačí, že do nich kopou muži? Není na čase přestat stát v tomto chlapském světě proti sobě? A ne, to neznamená, že musíme mít rády každou ženu, kterou potkáme. Jak již bylo řečeno, musíme být především věrné samy sobě.

    Sebehodnota a spojenectví

    Ve spojenectví je krása a síla. Shodit někoho nám možná přinese krátkodobý příjemný pocit, ale dlouhodobě nám to neslouží k dobru a klidu na duši. Nevytváří to zdravé prostředí v našem okolí, ani uvnitř nás samotných. Nebudujeme tak samy sebe z pozice „To, že uznávám tvou hodnotu nijak nesnižuje mou vlastní hodnotu”, nýbrž z pozice „Potřebuji ponížit tvou hodnotu, abych sebe dostala výš”. A je jasné, že budovat svou sebehodnotu i sama sebe ze zdravých pozic patří ke správné formě seberozvoje.

    Každá z nás může pomoci změně

    Dopady našich projevů a rozvíjení nás samých sahají daleko za nás. Změnou na individuální úrovni přispíváme ke změně společenské. Každá z nás je jeden díl skládačky. Misogynie je prostředek kontroly, skrze který se současný systém udržuje v chodu. A současný systém potřebuje změnu, nejen v tomto ohledu.

    Tím, že se rozhodneme zpochybňovat vlastní vnímání a činit jinak, oné změně napomáháme. Tak nezapomínejme, že každá z nás může přispět svou troškou do mlýna a zasadit se o lepší rovnocennější svět. Nejen uvnitř sebe, ale i tam venku.

    Další článek