Skip to main content
Domovská stránka » Inovativní podnikání » CO MŮŽE FIRMÁM ZLOMIT VAZ? NEDOSTATEČNÁ RYCHLOST ZMĚN
 • Inovativní podnikání

  CO MŮŽE FIRMÁM ZLOMIT VAZ? NEDOSTATEČNÁ RYCHLOST ZMĚN

  Ve spolupráci s:
  ATAIRU
  Adobe Stock
  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock

  Současní lídři mají jedno společné přání. Aby změny, které se u nich ve firmě a týmu dějí, proběhly rychle a úspěšně. Přitom právě rychlost je zásadní. Jenže jak to udělat, aby se i tentokrát někdo neozval a neprohlásil: „Proč chcete měnit něco, co dobře funguje?“

  PETR HAVLÍČEK

  partner ATAIRU

  V ATAIRU, jež patří mezi 10 nejlepších firem zaměřených na leadership v Evropě, jsme identifikovali čtyři hlavní bariéry, které rychlost změn ve firmách a týmech snižují.

  1. Lidé nejsou vzájemně sladění

  Většina vedení firem má strategii, její komunikace dál do firmy ale selhává. Proč strategické signály nepronikají efektivně z hlavy do těla a řada firem má, obrazně řečeno, přerušenou míchu? Důvody mohou být tři: Strategie není dostatečně jednoduše a srozumitelně formulována, precizně na sebe nenavazují jednotlivé úrovně organizace, případně se týmy na svých prioritách mezi sebou neslaďují.

  2. Bojíme se změn

  Každá změna představuje most mezi dvěma břehy. Na jednom stojíme, známe ho a je nám tam dobře. Ten druhý je zahalený v mlze – zde jsou lvi – stálo ve starých mapách. Když něco neznáme, strach je pro nás rozhodně bezpečnější než zvědavost. Strach z druhého břehu vede k přirozenému odporu ke změně. Ten nelze vytěsnit. Je třeba ho prožít. Jinak vás zastaví.

  3. Nemáme dostatek kapacity

  Každá změna vyžaduje úsilí nad rámec běžné agendy. Pokud ale běžná agenda vytěžuje člověka na hranici maximální kapacity, pro změnu už žádná nezbývá. Jak velký podíl běžné agendy je ale opravdu relevantní a jak velké procento z ní je neužitečné, a dalo by se jednoduše odstranit?

  4. Bez rychlého úspěchu ztrácíme trpělivost a chuť pokračovat

  Drtivá většina změnových modelů radí oslavovat první úspěchy, aby lidé získali pocit jistoty, že jdou správným směrem. Ale co když se úspěch ne a ne dostavit? Kdy máme vytrvat a kdy uznat neúspěch?

  Leadership změny se tak v současné době „dokonalé bouře“ stává pro firmy dovedností vedoucí ke světlé budoucnosti, v níž se manažeři potřebují systematicky rozvíjet. Bez toho můžou sami fungovat jako další bariéra.

  Úspěšné a rychlé realizaci změn ve firmách se věnuje živě vysílaný čtyřdílný seriál z projektu ATAIRU LEADERSHIP TV, který se jmenuje Change Challenge. Každá z epizod se podrobně zabývá jednou z bariér snižujících rychlost změn a tím, jak tyto bariéry překonat.

  Seznam dalších podzimních akcí ATAIRU věnovaných rozvoji lídrů:

  9. 10. – Živá ochutnávka programu Autentický Leadership pro ženy ze středního managementu, který vám pomůže získat jistotu ve vedení lidí a mít život v rovnováze. Registrujte se zde.

  8. 11. – Zahájení sedmiměsíčního programu Autentický Leadership pro ženy ze středního managementu. Více informací a registraci najdete tady.

  21. 11. – Živá ochutnávka programu Autentický Leadership pro top manažerky: Zažijete večer plný inspirace a rozšíříte svůj network o další ženy z top managementu. Registrujte se zde.

  29. 11. – Zahájení sedmiměsíčního programu Autentický Leadership pro muže, který vám pomůže dosáhnout profesních i osobních cílů. Registraci najdete zde.

  Next article