Domovská stránka » Inovativní podnikání » PRAVIDLO 80/20: JAK DOSÁHNOUT VĚTŠÍHO ZISKU A ÚSPĚCHU VE FIRMĚ
 • Inovativní podnikání

  PRAVIDLO 80/20: JAK DOSÁHNOUT VĚTŠÍHO ZISKU A ÚSPĚCHU VE FIRMĚ

  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock
  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock

  Zajímá vás, jak zvýšit efektivitu vašeho podnikání? Svého cíle můžete dosáhnout pomocí tzv. Paretova pravidla. O co se jedná a kde všude ho můžete aplikovat?

  JUDr. Gabriela Černá, advokát

  JUDr. GABRIELA ČERNÁ

  advokát

  Jedním z osvědčených pravidel, které můžete při svém podnikání využít, je tzv. Paretův princip nebo-li Paretovo pravidlo. Toto pravidlo bylo formulováno italským ekonomem Vilfredem Paretem, podle kterého 80 % důsledků je způsobeno pouhými 20 % příčin. Zaměřte tedy v podnikání svou pozornost na řešení pouze 20 % kritických problémů, čímž ale vzroste efektivita vaší práce až o 80 %. Ptáte se, jak můžete využít Paretova pravidla v praxi ? Mnoha způsoby.

  Zvýšení zisku

  Platí, že pouze 20 % produktů generuje 80 % zisku firmy. Pokud zaměříte svou pozornost zejména na nejziskovějších 20 % produktů, budete na ně mít mnohem více času, a zefektivníte tak svoji práci, využití energie a zvýšíte zisk firmy.

  Podnikáte? Poslechněte si podcast Odolná firma

  Segmentace zákazníků

  Pokud vyjdeme z Paretova principu i v tomto případě, zjistíme, že 80 % zisku z vašeho podnikání máte díky 20 % zákazníků. Identifikujte tedy tuto klíčovou skupinu a rozdělte ji na segmenty. V marketingové strategii se pak zaměřte cíleně právě na tyto zákazníky a personalizujte svou nabídku tak, abyste oslovili jim podobné osoby.

  Delegování práce

  Paretův princip můžete využít i při rozdělování úkolů, pokud se přitom budete držet myšlenky, že 80 % vašeho zisku pochází z 20 % nejdůležitějších úkolů. Vy se potom soustřeďte právě na těch nejdůležitějších 20 % a ostatní úkoly delegujte na podřízené.

  Cesta k úspěchu na zahraničních trzích

  Efektivní využití času

  Kromě delegování méně důležitých úkolů lze Paretův princip využít i při plánování vaší pracovní doby, pokud víte, že 80 % práce odvedete během 20 % pracovní doby. Nesmíte přitom však zapomenout na to, že každý člověk má svých nejlepších 20 % pracovní doby v jinou denní dobu, a proto nejprve budete muset věnovat určitý čas hledání té své „ideální“ části dne.

  Akce a workshopy pro podnikatele a manažery najdete ZDE

  Optimalizace procesů

  Na závěr nemůžeme opomenout uvést, že Paretův princip lze při zefektivnění vašeho podnikání využít též opačným způsobem, když si uvědomíte, že 80 % úsilí přinese pouze 20 % výsledků. Toho lze využít třeba při optimalizaci interních procesů, kterých máte nyní možná až příliš mnoho. Zkuste tedy provést jejich podrobnou analýzu a identifikovat ty z nich, které jsou pro vás klíčové.

  Další článek